Mucur Gazetesi
HV
28 MART Salı 15:32

DSİ Kırşehir İçin Yaptığı Yatırımları Açıkladı

Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 26-03-2022 12:14   Güncelleme : 26-03-2022 12:14
DSİ Kırşehir İçin Yaptığı Yatırımları Açıkladı

    DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

    Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor. Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam ediyor. Kırşehir ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “ Kırşehir’imize son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Kırşehir’in münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir. ‘dedi.

KIRŞEHİR’İN SULAMA PROJELERİ DİKKAT ÇEKİYOR

    Kırşehir’de yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Kırşehir’de inşa edilen 8 sulama tesisi ile 124 bin 410 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı. Böylece Kırşehir’de topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 69 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

26 BİN 770 DEKAR ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

    Kırşehir’imiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 5 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 2 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 26 bin 770 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Kırşehir zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

KIRŞEHİR’İMİZE 4 BARAJ VE 2 GÖLET KAZANDIRDIK

    İç Anadolu ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Kırşehir’de ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 36 adet Tesis ile 628 Milyon 434 bin TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Kırşehir’de son 19 yılda 4 baraj ve 2 gölet inşa ettik.

KIRŞEHİR’DE TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ

    Yıldız; “Ayrıca; Kırşehir İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 17 adet taşkın koruma tesisi ile 15 yerleşim yeri ve 2 bin 240 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Kırşehir’de 3 adet iş tamamlanarak toplam 175 Bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Kırşehir ilinde 13 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır’’dedi.

HABER MERKEZİ

 

AdminAdmin

YORUMLAR