Mucur Gazetesi
HV
05 ARALIK Pazartesi 17:42

Bakan Pekcan’dan Kırşehir’e çıkarma

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Esnaf Buluşmaları” programı kapsamında Armas Otel’de Kırşehir’li esnaflarla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 21-03-2019 11:42   Güncelleme : 21-03-2019 11:42
Bakan Pekcan’dan Kırşehir’e çıkarma

    Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Esnaf Buluşmaları” programı kapsamında Armas Otel’de Kırşehir’li esnaflarla bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

“ORTAK AKIL OLUŞTURUYORUZ”

    Düzenlenen “Esnaf Buluşmaları” programında açılış konuşmasını yapan Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan konuşmasında, “ Bu gün burada Sayın Bakanımla birlikte Hem sorunlarınızı, beklentilerinizi ve önerilerinizi, hem de Bakanlığımızın çalışmalarını yerinde görmek için bir aradayız.  Ülkemizin farklı bölgelerine gidiyoruz esnaf ve sanatkârlarımızın temsilcileriyle, Sanayi ve ticaret odalarımızla birlikte her kesimin yararına ortak bir akıl oluşturmaya çalışıyoruz. Bugün, Kırşehir’de yapacağımız istişarelerin de verimli geçeceğine inanıyorum. Kırşehir’in ekonomik ve ticari anlamda faydasına olacak her önerinin Şahsım için çok kıymetli olduğunu da siz değerli misafirlerin önünde belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

    Son zamanlarda yaşanan hadiselerin bir ve beraber olmak açısından ne kadar önemli olduğunu ifade eden Erkan, “Bir ülkenin başına gelebilecek bütün musibetleri yaşadık. Her türlü nifak denendi, terör örgütleri beslenip üzerimize gönderildi, yetmedi, döviz kuru, fiyat artışı, karaborsa gibi ekonomik silahları denediler. Hepsini Allah’ın izniyle boşa çıkardık. Artık oyunu görüyoruz. Bizden, Eskisi gibi kendilerinin güdümünde bir ülke olmamız isteniyor. Dizginleri onların eline teslim etmeyeceğiz. Artık eski Türkiye yok. Bunun için birlik ve beraberliğimizden Asla taviz vermeyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

“ESNAFIMIZI ZORDA BIRAKMAK İSTEYENLERE FIRSAT VERMEYECEĞİZ”

     Erkan, “ Bugün Türkiye’yi, Esnafın, sanatkârın, sanayicinin, tacirin derdini kendine dert edinen bir irade yönetiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, Alın teri, göz nuruyla helalinden kazanıp rızkını çıkaran esnaf ve sanatkârımızın koruyucusudur. Sayın Cumhurbaşkanımız, üreten, istihdam yaratan, ülkemizi kalkındıran girişimcinin, sanayicinin, ihracatçının koruyucusudur. Bu ülkenin sanayicisini, tüccarını, esnafını bunaltan bürokratik ve mali zorluklar, Cumhurbaşkanımızın zamanında birer birer aşıldı. Ekonominin aktörleri kredilerle, vergi kolaylıklarıyla sürekli desteklendi. Bu irade, dün olduğu gibi bugün de hakkıyla kazananın yanındadır. Dürüstlüğü terk edenlere, haksız fiyat artışlarıyla üreticimizi ve tüketicimizi zor durumda bırakanlara fırsat vermeyeceğiz. Bu, Sayın Bakanımızın da hassasiyetle üzerine gittiği bir meseledir. Ticaret Bakanlığı olarak, Esnaf ve sanatkârımızla, kooperatiflerimizle, iş dünyamız, odalarımız ve borsalarımızla ortaklaşa bir mesai yürütüyoruz.” diye konuştu.

“MASADA DEĞİL, SAHADA ÇALIŞIYORUZ”

    Konuşmasına devam eden Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, “ Burada Sayın Bakanımızın, istişareye dayanan, “halden anlayan” yaklaşımının büyük bir payı var. Kendilerinin önderliğinde Ticaret Bakanlığı olarak bizler, masa başında değil, sahada olmayı yeğliyoruz. Sözü olana, derdi olana kapımız her zaman açık. Bununla da yetinmiyor, “Bize gelemeyene, biz gideriz” anlayışıyla ekonomimizin aktörlerini dinlemek için kendi şehirlerine geliyoruz. Bu vesileyle geldiğimiz Kırşehir, bizim için ayrı bir anlama ve öneme sahip. Kırşehir denince akla Ahilik, Ahilik denince akla Kırşehir geliyor. Biliyorsunuz, Ahi Türkçede cömert, Arapçada kardeş demek. Hakka hizmeti, halka hizmetle eş tutan bir duruş. Ne mutlu ki, Esnaf teşkilatımız böyle güçlü bir ahlakın, edep ve adâbın mirasçısı. Ne mutlu BANA, Allah hem esnaf ve sanatkârımıza hizmeti, hem de Ahiler diyarı Kırşehir’in bir evladı olmayı nasip etti. Kırşehir’li olmayı her zaman bir şeref olarak taşıdım. Görev yaptığım bütün kurumlarda “Kırşehir için ne yapabilirim?” sorusunu her zaman kendime sordum. Bu güzide şehrin sanayide, eğitimde, kültürde ilk sıralarda yer alması, insanların yaşamak istediği bir şehir olması, sadece benim değil, her Kırşehirlinin isteğidir.” ifadelerini kullandı.

“KIRŞEHİR İÇİN ÜRETENLERE DESTEK OLACAĞIZ”

    Son 10 yılda Kırşehir’in çehresinin değiştiren, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ye Bir Kırşehirli olarak yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eden Erkan, “Aynı  zamanda, Bir yol arkadaşı olarak, kendisiyle beraber olduğumuzu, yanında olduğumuzu vurgulamak istiyorum. Bundan böyle, Kırşehir’de kim taş üstüne taş koymuşsa, onun yanında olacağız. Kırşehir için üretenleri, bu şehre değer katanları takdir edeceğiz. Husumetin, ayrılığın bizi götüreceği hiçbir menzil yoktur. Ne diyor Akif: Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez. O yüzden, Vakit Kırşehir için bir ve beraber olma vaktidir. Ben, sen, o değil “biz” olma vaktidir. Kırşehir tarihi boyunca bu olgunluğu göstermiş, birlik ve dirlik iklimine sahip çıkmıştır. Bugün de aynı duruşu sergileyeceğine gönülden inanıyorum. Sözlerimin sonunda, ‘Vatanımız bahtımızdır. Allah her daim açık kılsın’ diyor, Hepinizi saygıyla, hürmetle selamlıyorum. Sağ olun, var olun” diyerek sözlerini noktaladı.

“DEVLETİMİZ HER ZAMAN ESNAFININ YANINDA OLDU”

     Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın konuşmasının ardından söz alan Kırşehir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk,“Türkiye çok önemli bir süreçten geçmektedir. Esnaf ve Sanatkarlarımız da bu sürecin içerisinde pek mutlu olduğumuzu söylemek mümkün değildir. Ülkemizin özellikle son beş yıllık süreçte içerisinde bulunduğu çalkantılı durum komşu ülkelerimizle yaşadığımız sorunlar terör sorunları, her yıl ülkemizde seçim ve halk oylaması yapılması gibi etkenlerden dolayı bir çok kesim gibi küçük esnaf ve sanatklar kesimimiz zor günler yaşamış ve yaşamaktadır. Bu zor günlerde esnafımız her zaman devletinin yanında; devletimizde her zaman esnafın yanında olmuş ve esnafın ayakta durabilmesi için bütün imkanlarını seferber etmiştir.” İfadelerini kullandı.

“KALKINMAYI VE GELİŞMEYİ DEVANM ETTİRECEĞİZ”

    “Esnaf Buluşmaları” programında konuşma yapan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “ Kırşehir; esnaf şehridir. Kökleri tarihe dayanan bir şehirdir Ahiliğin Başkenti’dir. Ahilik kültürünün temelleri ilimizde atılmıştır. Ben belediye başkanlığı görevine başladığımda bir esnaf çocuğu olarak Ahilik ile ilgili çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünerek çalışmalarıma başladım ahilik üzerinde bakanlarımızla görüşmeler yaparak ahiliğin bizim için önemli olduğu bilgisini onlara aktardım. Yaklaşık 2 yıl süren bir proje tasarısıyla Ali Külliyesi projemizi gerçekleştirmeye başladık. Ahi Evran-ı Veli kendinden sonra sistemin nasıl işleyeceğini ve sürecin nasıl ilerleyeceğini bile miras olarak bizlere bırakmıştır. Biz Ahi Evran’ın mirasına sahip çıktık ve sonuna kadar sahip çıkacağız. Sabırla bilimden ve ahlaktan ayrılmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ahilik medeniyetimizin temel taşıdır. Ahiliği sadece esnaf teşkilatı olarak görmedik ve görmeyeceğiz. Kalkınmayı ve gelişmeyi hız kesmeden sürdüreceğiz.” Dedi.

“ESNAFIMIZ EKONOMİNİN CAN DAMARIDIR”

    Kırşehir Valisi İbrahim Akın’da düzenlenen programda bir konuşma yaptı. Akın konuşmasında, “Ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez bir yere sahip olan esnaf ve sanatkârlarımız, kendi sermayesi ve alın teri ile ülkemiz genelinde üretime ve istihdama sağladıkları katkıyla ekonomimizin can damarı durumundadır. Herkesin malumu olduğu üzere ülkemiz, son yıllarda her alanda büyük bir gelişme kaydetmiş olmasına rağmen, küresel ölçekte yaşanan siyasi ve ekonomik krizler, ekonomimizi dolaylı veya doğrudan etkileyebilmektedir. Devletimiz, esnaf ve sanatkârlarımızın yaşanan bu olumsuzlukları daha kolay atlatabilmesi, borç ve kredi ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için bazı teşvik ve desteklemelerde bulunmuştur. İnanıyorum ki, bu destekler sayesinde esnaf ve sanatkârlarımız bu süreci daha rahat atlatacaktır.” Şeklinde konuştu.

“TALEPLERİNİZİ TAKİP EDİYORUZ”

    Ahiliğin Başkent’i olan Kırşehir’de esnaflarla bir araya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaflarla bir araya gelmekten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Sizlerin talep önerilerini dileklerine yönelik beraber çözüm odaklı çalışıyoruz. Binerce talep aldık. Bunlarla ilgili de sizlere yazılı dönüş yapıyoruz. Sizlerin de yazılı taleplerinize mutlaka geri döneceğiz. Başka bakanlıklarla ilgili olanları da ileteceğiz. Bakanlar Kurulu'nda rica ettim kendilerinden koordinasyon kurulu oluşturduk bakanlığımızın koordinasyonunda. Sizlerin diğer bakanlıklarla olan taleplerini de biz takip ediyoruz" dedi.

“İHRACATÇILARA DESTEĞİMİZ TAM”

     Bakan Pekcan konuşmasında , "Sizlerin önündeki ticari engelleri kaldırmak bizim görevimiz. Kurallar ve mevzuat çerçevesinde, uluslararası anlaşmalarımız çerçevesinde. Yapabileceğimiz ne varsa ardımıza koymayacağız. Ahi Evran Veli Yasa Tasarısı ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Tasarı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde. Seçimden sonra inşallah o da gündeme gelecek" diyerek şunları söyledi: "Gümrük müdürlüğü binamızın yenilenmesiyle ilgili talep var. Ama bu sene bütçemiz yok. Biliyorsunuz tasarruf tedbirleri uyguluyoruz. Mevcut planlanmış programlarımızın bile gerisindeyiz. Bizim bir konuda tasarrufumuz yok. O da ihracata verilen destekler. Türkiye'nin yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükselebilmesinin yolu ihracattan geçiyor. Daha fazla ihracat, daha fazla katma değerli ihracat. Gümrüğü de planımıza alırız ilk fırsatta inşallah yapabiliriz." İfadelerini kullandı.

"KADINLARIMIZI İHRACATÇI GÖRMEK İSTİYORUZ"

    Genç ve kadın girişimcilerin kendileri için çok önemli olduğuna işaret eden Bakan Pekcan, kadınlar ve gençler için İhracat Genel Müdürlüğü bünyesinde Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığı kurduklarını vurgulayarak "Amacımız, sizlerin projelerine yön vermek. Bakanlıkla sizler arasında biz bir hat kurduk. Siz bu hattı kullanın. Ayrıca bütün kadın STK başkanlarıyla Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi Projesi başlatıyoruz. Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz. En son 8 Mart'ta kadın girişimcilerimize özel, yüzde 51'den fazlası kadın girişimcilerimize ait olan firmalarımızın ihracatlarında kullanılmak üzere 200 milyon dolar, 100 milyon lira da Eximbank'tan ihracat kredisi tahsis ettik. Buyurun kullanın, artık ihracatçı olun." ifadelerini kullandı.

AdminAdmin

YORUMLAR