Mucur Gazetesi
HV
23 MAYIS Perşembe 21:29

Kırşehir'in adayları görücüye çıktı

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-04-2023 11:01
Kırşehir'in adayları görücüye çıktı

14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlere katılacak siyasi partiler illerdeki milletvekili adaylarının listesini 9 Nisan Pazar günü Yüksek seçim Kurulu’na teslim etti.

Adayların açıklanmasının ardından Kırşehir’deki tüm partiler ya şaşırdılar, ya da şok oldular. 34 kişinin aday adayı olduğu AK Parti’de, yıllarını bu partiye veren ve yıllarda bu hizmet eder nice önemli isimler kendilerini bu listede bulamadılar.

Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü iken 27. dönemde de AK Parti’den Kırşehir 2. sıra milletvekili adayı olan Necmettin Erkan, 14 Mayıs seçimlerinde bu kez 1. Sıradan milletvekili adayı gösterildi.

İkinci sıradaki adayı kulak-burun boğaz hastalıkları uzmanı Dr. Osman Arslan ise Kırşehir Devlet Hastanesi’nde uzun yıllar doktor ve başhekimlik yaptıktan sonra 2015 yılında AK Parti’den Milletvekili aday adayı oldu. 36 yıllık hekim olan Osman Arslan, ardından ailevi nedenlerle Ankara’ya taşınmıştı.

CHP’de 8 aday adayın milletvekili aday adayı olduğu Kırşehir’deMilletvekili Metin İlhan yine birinci sıradan milletvekili adayı olurken, ikinci sıraya başarılı bir il başkanlığı dönemi geçiren Şeref Baran Genç gösterildi. Bu liste CHP’de ve partililer arasında yanlış bir karar olarak değerlendirildi. Aşirete mensup olan, üstelik akraba olan iki ismin olması üzerine CHP İl Merkezi’nde bir değerlendirme toplantısı yapıldığı, ancak aynı liste ile seçime girilmesi yönünde ortak bir görüş çıktığı bildirildi. 

En büyük şok yaşayan parti ise İYİ Parti oldu. Geçtiğimiz yıllarda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde görev yapan ve bir süre önce İYİ Parti Sözcüsü olan Kürşad Zorlu’nun danışmanı olduğu öğrenilen, İl Özel İdare eski Genel Sekreteri Kurtuluş Yılmaz’ın yeğeni olduğu öğrenilen ve Kırşehir’de ve İYİ Parti’den hiç kimsenin tanımadığı Turan Yıldırım’ın 1. Sıraya gelmesi İYİ Parti’de sıkıntı yarattı. İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen ve bir grup parti kurmayının Ankara’ya giderek bu listede gerekli değişikliklerin yapılmasını istedikleri, değişikliğin olmaması halinde sıkıntı yaşayacaklarını bildirdikleri öğrenildi.

MHP’nin birinci sıra adayı Ali Aydın Akpınar’ın yıllarını Ankara’da geçirdiği ve Kırşehir’de fazla tanınmadığı yönünde eleştiriler gelse de Kaman kökenli olmasının eleştirilerinin de geride kaldığı bildiriliyor. İkinci sıra adayı Mehmet Ay’ın ülkücü camiada isminin daha çok öne çıktığı gözlemleniyor. (SÜMEYYE KILIÇ)

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR