Mucur Gazetesi
HV
23 MAYIS Perşembe 21:16

Kırşehir Belediyesi'nden Açıklama

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-12-2022 16:15
Kırşehir Belediyesi'nden Açıklama

 

 

Kırşehir Belediyesi, bazı basın yayın organlarında gündeme gelen “Belediye çalışanı 14 yaşındaki erkek çocuğuna 'istismar içeren' fotoğrafını gönderdi'' şeklindeki haberler üzerine yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Kırşehir Adliyesi önünde canlı yayın yapılarak Kırşehir Belediyesi ile Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun zan altında bırakılmaya çalışıldığına dikkat çeken Kırşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“16 Aralık 2022 Cuma günü sabah saatlerinde “Belediye çalışanı 14 yaşındaki erkek çocuğuna ‘istismar içeren’ fotoğrafını gönderdi” başlığıyla kamuoyuna yansıtılan olay ve haberle ilgili olarak; 19 Aralık 2022 Pazartesi günü 14 yaşındaki çocuğun anne ve babası tarafından saat 15:05 sularında “14 yaşındaki çocuğu Kırşehir Belediyesi çalışanı tarafından taciz edilen Kırşehirli anne adliyede suç duyurusunda bulundu.” başlığıyla Kırşehir Adliyesi önünden canlı yayın yapılarak Belediyemiz ve Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu zan altında bırakılmaya çalışılmıştır.

“Olayla ilgili, 16 Aralık 2022 Cuma günü, Belediyemiz ilgili birimleri tarafından resmi olarak kayıtlara da geçen bu işlemlerin yapıldığı süre içerisinde çocuğun annesi Y.D. Kırşehir Belediye Başkanlığı binasına giriş yaparak, çocuğunun yaşadığı şeyleri dile getirerek, çocuğa mağduriyet yaşattığını ifade ettiği çalışan şirket personelinin de Belediye Binasına getirilmesini, onun cezasını kendisinin vereceği vb. söylemlerde bulunmuştur.

“Olayın cereyan ettiği saatlerde adli vaka ile ilgili Belediyemiz tarafından ilgili işlemlerin başlatıldığı bilgisinin anne ve babaya da bildirilmesine rağmen ve Kırşehir Emniyet mensuplarının da bulundukları ve gerekli yasal şikayetlerin de resmi yollarla ve prosedürlerle ilgili birimler de yapılması önerisinin yapılmasına rağmen; Anne tarafından söylenenlerin hiçbiri dikkate alınmamış ve Belediye Başkanlığı binası önünde trollere açıklamalarda bulunulmuştur.

 

Belediyemiz ilgili birimleri tarafından yapılan işlemlere ve şahıs ile ilgili hızlı bir şekilde Disiplin Kurulu kararıyla işinin feshedilmesine rağmen; 19 Aralık 2022 Pazartesi yapılan yayında “Benim ifadem alınmadan adamı apar topar işten çıkarıyorlar… Benim çocuğum okula gitmek istemiyor, ben bunu Belediyeye bildirdiğimde, onun önünde de baskı yaptım, beni içeri kapatıp, kilitleyip darp ettiler. Buradan onlara da sesleniyorum, vicdanınız yok mu? Bir laf çıkarmışlar anne para istiyormuş. Beni-kapıyı kilitleyip darp etmeye kalktılar. Benim doktor raporum var.” cümleleriyle Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı ve Belediye personellerimize gerçekle ilgisi olmayan bir şekilde ithamda bulunulmuştur ki, Y.D.’nin açıklamasında “Kapıyı kilitlediler, darp etmeye kalktılar” şeklinde bahse konu olan anlarda Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Görevlisi, CHP İl Başkanımız, Belediye Başkan Yardımcımız, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürümüz tarafından söz konusu olayla ilgili ilgili işlemlerin başlatıldığı kendisine iletilirken; güvenlik kameralarından da anlaşılacağı gibi Özel Kalem Sorumlumuz ise bulunmamaktadır.

“Söz konusu canlı yayında 14 yaşındaki çocuğun babası D.T. de “Olaydan bir gün önce Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu’na olaya acilen müdahale etmeleri gerektiğini; aksi halde benim Belediyeye daha sert bir şekilde gideceğimi söyledim. Gerekli müdahale yapılmadığı için… Toplumsal bir algı oluşturmaya çalışıyoruz.” İfadesinde bulunmuştur. Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu’na ulaşıldığı söyleminin aksine, söz konusu zaman sürecinde Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu’na böylesi bir bilgi ve belge ulaşmamış ve iletişimde de bulunulmamıştır.

“Adı geçen yayında bilinçli bir şekilde Belediyemizi zan altında bırakacak bir şekilde yapılan açıklamaların aksine, olayın duyurulmasının hemen akabinde; aynı gün ilgili birimimiz tarafından çocuğun babasından dilekçesi alınmış ve dilekçenin alınmasının hemen ardından da 12.12.2016 tarihinde işe başlamış olan çalışanla ilgili yasal prosedür işletilmiş; 16.12.2022 tarihinde saat 14.00’da toplanan Disiplin Kurulu kararı ile saat 14.42’de iş akdi feshedilmiştir.

“Kırşehir Belediyesi olarak böylesi bir konuda bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her zaman mağduriyet yaşayanın yanında olacağımızı belirtmekle birlikte; yaşanan olumsuz olaylar vesilesiyle Belediyemizin ve Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu ile birlikte olayla hiçbir ilgisi bulunmayan sorumlu müdürlerimizin de haksız bir şekilde hiçbir trole, hiçbir tehdide ve şantaja aldırmadan, hukukunu koruyarak kamunun mallarının hiç kimseye yedirmeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.” (SÜMEYYE KILIÇ)

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR