Mucur Gazetesi
HV
14 HAZİRAN Cuma 09:52

Haydi çocuklar tatil zamanı

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, dün karne alarak yaz tatiline girdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-06-2022 09:56
Haydi çocuklar tatil zamanı

Kırşehir’de okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 3 bin 945 öğretmen ile 43 bin 236 öğrencinin yaklaşık üç ay sürecek yaz tatili 11 Eylül’de sona erecek.

Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan ise sene sonu mesajı yayınladı. Alpaslan mesajında; “Sevgili Öğrenciler, Karne heyecanını hep birlikte yaşamaktayız. Uzun bir eğitim-öğretim dönemini tamamlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Çok çalıştınız, çok yoruldunuz. Güzel bir tatili hak ettiniz. Yaz tatili boyunca dinlenin. Boş vakitlerinizi iyi değerlendirin. Okuyarak, yazarak ve gezerek bilgi ve beceri dağarcığınızı en üst noktalara taşıyın. Sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılmaya gayret edin. Tatili, kendinizi geliştirmek için bir fırsat olarak görün. Yarınlarınız için planlar yapın. Ailenizle ve arkadaşlarınızla nitelikli zaman geçirin.

Değerli meslektaşlarım, Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir inançla yarınlarımızın teminatı çocuklarımız için çalıştınız. Gösterdiğiniz üstün gayret ve çabayla öğrencilerimizin rehberleri oldunuz. Hepinizi ayrı ayrı tebrik ve teşekkür ediyorum.  Gösterdiğiniz fedakârlıkla yarınlarımızın mimarları oldunuz. Çocuklarımızın bilgi ve beceri dünyalarını inşa ettiniz. Öğrencilerimizi donanımlı kılmak için büyük çaba gösterdiniz. Onları kültürel, millî, manevi ve evrensel değerler ile geleceğe taşıdınız. Saygıdeğer veliler, Çocuklarımız, geleceğimizin güvencesidir. Hepimizin ortak hedefi, onların nitelikli bir eğitim almaları ve en iyi şekilde yetişmeleridir. Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Onlar için birlikte çalışmaktayız. Daima yanımızda olduğunuzu hissederek plan ve programlarımızı yaptık. Sizlerin üstün destekleriyle çocuklarımıza sonsuz ufuklar kazandırdık.  Çocuklarınız için sergilediğiniz fedakârlık her türlü takdirin üzerindedir. Her birinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. 18 ve 19 Haziran 2022 tarihlerinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (2022-YKS) girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tebessüm ve gülümsemelerle buluşacağımız yeni eğitim-öğretim yılına ulaşmak dileğiyle, iyi tatiller diliyorum.”

Yaz tatiline çıkacak anaokulu ve ilkokul öğrencileri için ailelere önerilerde bulunan uzmanlar ise, “Çocuklar pandeminin ardından sosyal olarak ilk rahat tatillerini geçirecek. Bu yüzden sosyal anlamda tedirginlik yaşayabilirler. Çocuklarınızı bol bol sosyal ortama sokmalı ve bu tedirginliklerini aşmalarını sağlamalısınız” şeklinde ebeveynlere tavsiyelerde bulundu. Pandemide çocukların yalnızlık çektiğini belirten uzmanlar, “çocuklarımızda pandemiden kalan yalnızlık ve tedirginliklerin önüne sosyal ilişkiler kurdurarak geçebiliriz. Bu yaz için velilerimizin amacı çocuklarına sorumluluk vermek ve onların sosyal ilişkiler yaşayacağı ortamlar sağlamak, yeni arkadaşlıklar kurması için fırsatlar oluşturmak olabilir” şeklinde konuştu. Çocukların akranlarıyla karşılaşma fırsatı bulacağı ortamlar yaratılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Oyun, arkadaş çocuklar için çok önemli. Bu yüzden çocuklara hem arkadaşları hem de akrabalarıyla buluşabilecekleri ortamlar hazırlanmalı. Çocukların ilişki kurma, bağ oluşturma için biraz zamana ihtiyacı var. Dolayısıyla bir aradayken geçirecekleri zamanı uzatabilirler. Eğer aileler arkadaşlarıyla bir araya geleceklerse yine çocuklarımızın da akranlarıyla karşılaşacakları seçimler yapabilirler. Çocukların sosyal olarak yaşayacakları problemlerde onların kendi kendine baş edebilmeleri için biraz daha destekleyici davranabilirler” önerilerinde bulundu.Uzmanlar açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Günlük rutinler, bu yaş grubu çocuklarımız için çok değerli. Özellikle bu yazın sonunda okula başlayacak ya da okul deneyimi daha az olan öğrencilerde öz bakım becerilerini geliştirmek için bu yaz çok kıymetli olabilir. Çocuklarımıza bireysel olarak öz bakımlarını gerçekleştirme rutinlerini oluşturabilir, günlük rutinler içerisinde çocuklarımıza sorumluluk alma fırsatları verebiliriz. Örneğin kitaplıklarını düzenleyebilmeleri için onlara alan yaratabiliriz. Evde yine sorumluluk alabilecekleri evin bazı bölümleriyle ilgili onlara seçim hakları sunabiliriz. Evcil hayvanlarla ilgili sorumluluk almalarını, onların beslenmesiyle ilgili rol almalarını sağlayabiliriz. Ebeveynler, özellikle küçük yaş gruplarını ders çalıştırma derdine girmesinler. Çocuklarımızın olumlu, pozitif bir bakış açısıyla okula gelmeleri bizim için yeterli”  dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR