Mucur Gazetesi
HV
14 HAZİRAN Cuma 07:50

Acil çağrılar bir tık ötede

Mucur Gazetesi ve Çınar Kırşehir Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sait Uyar ve Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal, Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim Avşar’a iade-i ziyarette bulundu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-06-2022 11:45   Güncelleme : 15-06-2022 11:56
Acil çağrılar bir tık ötede

25 Mayıs 2022 tarihinde gazetemizde gerçekleşen imtiyaz sahibi değişikliğinin ardından Mucur ve Çınar Ekibi olarak kurum ziyaretlerini sürdürüyoruz. Bu çerçevede gazetemize hayırlı olsun nezaketinde bulunan Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürü Avşar’a iade-i ziyarette bulunduk.

Kırşehir AFAD tarafından gerçekleştirilen eğitimlerle ilgili olarak bilgiler aktaran AFAD Müdürü İbrahim Avşar Kırşehirlileri AFAD Acil uygulamasını mutlaka telefonlarına indirmeleri gerektiğini ifade etti.

Avşar, açıklamasında mobil uygulamaya ilişkin şu bilgileri aktardı: “Vatandaşlarımızın afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasındaki ihtiyaçlarını tek uygulamada karşılamak amacıyla AFAD Acil mobil uygulaması geliştirildi. Tüm IOS ve Android kullanıcılarının yararlanabileceği uygulama, App Store ve Google Play uygulama mağazalarından indirilebiliyor. Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen AFAD Acil mobil uygulaması,  yerli ve milli bir yazılım olarak öne çıkıyor. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan AFAD Acil mobil uygulamasında,  tek tuşla acil çağrı, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim videoları gibi özelliklere ulaşmak son derece kolay. Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.

TEK TUŞLA ACİL ÇAĞRI

Bilindiği gibi, depremler başta olmak üzere afetlerde karşılaşılan en büyük sorunlarından biri iletişimin kesilmesidir. AFAD Acil mobil uygulamasının Tek Tuşla Acil Çağrı fonksiyonu, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlayan uygulama sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor. Afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebiliyor, yardım taleplerini iletebiliyor. Ayrıca afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama içindeki hazır mesajları kullanarak mesaj yoluyla da iletişim kurabiliyor.

EN YAKIN TOPLANMA ALANI

Toplama alanları olası bir afet anında vatandaşlarımızın öncelikli olarak toplanacağı alanlardır. Afetin ilk saatlerinde vatandaşlarımızın, tehlike ve risklerden uzak güvenli bir şekilde bir araya gelebilecekleri toplanma alanları, AFAD Acil mobil uygulamasının ana ekranında bulunan harita üzerinde gösterilmektedir. Vatandaşlarımız uygulama üzerinden kendilerine en yakın toplanma alanını bularak, bu noktaya yol tarifi alarak ulaşabileceklerdir.

AFET EĞİTİM VİDEOLARI

www.hazirol.gov.tr adresinde yayımlanmakta olan ve toplumda afet farkındalığını artırmayı amaçlayan eğitim videolarına da AFAD Acil mobil uygulamasından ulaşılabiliyor.”

Ziyaret; Uyar, Kızıltepe Baysal ve Avşar’ın hoş sohbeti ve telefonlara indirilen Afet Acil Mobil Uygulaması desteğinin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ve hoş sohbetle devam etti.

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR