Mucur Gazetesi
HV
29 KASIM Çarşamba 22:35

Kırşehir'de İkinci El Araç Piyasasında Bayram Yoğunluğu Başladı

İkinci El Araç Piyasasında Bayram Yoğunluğu Başladı

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2022 15:15   Güncelleme : 08-06-2022 15:19
Kırşehir'de

İkinci 
El Araç 
Piyasasında 
Bayram 
Yoğunluğu 
Başladı

                İkinci el araç piyasasında yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hareketlilik başladı. Bayramın yaklaşmasıyla tatile gidecek vatandaşlar otomobillere yöneldi. İkinci el araç piyasasında yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hareketlilik başladı. Bayramın yaklaşmasıyla tatile gidecek vatandaşlar otomobillere yöneldi. Otomobil pazarlarında araç alacak vatandaşların ekspertiz sırasına girdiği görüldü. Yoğun bir taleple karşılaştıklarını söyleyen oto galericiler, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla piyasanın canlılık kazandığını belirtti. Öte yandan galericiler, sıfır araçlarda yaşanan tedarik sıkıntısının ikinci el araç fiyatlarını etkilediğini söyledi. Galericiler, çip krizinin çözülmesi durumunda ikinci el araç fiyatlarının geri çekilebileceğini aktardı.

PİYASA CANLILIK KAZANDI

                Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla ikinci el araç piyasasında hareketliliğin başladığını söyleyen Kırşehir'deki oto galericiler, "Ayrıca okulların tatil olması ve yaz dönemine girilmesi piyasayı her zaman canlandırıyor. Şu dönemde piyasa canlılık kazandı diyebiliriz. Genel piyasadan bahsedecek olursak, ikinci el araç piyasasında zor dönemler geçirdik ve zorlanmaya devam ediyoruz. Zorlanma sebebimiz de sınırlı sayıda gelen sıfır araçların piyasaya yeterince girmemesinden kaynaklanıyor. Bundan dolayı ikinci el araç fiyatları artıyor. Kurban Bayramı veya tatil öncesinde araç almaya çalışanlar daha yüksek fiyatlardan araç alabiliyor" dedi.

YIL SONU ÇİP KRİZİNİN BİTECEĞİ KONUŞULUYOR

                Sıfır araç tedarik sıkıntısının tüm dünyada devam ettiğini dile getiren galericiler "Çip krizinin altıncı ayda biteceği söyleniyordu ancak sıkıntı devam ediyor. Yıl sonu çip krizinin biteceği konuşuluyor. Bu krizin giderilmemesi, piyasaya yeterince sıfır aracın gelmesini engelliyor. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada sıfır araç tedarik sıkıntısı yaşanıyor" ifadelerini kullandı. Otomotiv sektöründe Ukrayna - Rusya savaşından kaynaklanan sıkıntılar da yaşandığını belirten Kırşehirli esnaflar "Ukrayna otomotivde önemli bir rol oynuyor. Ukrayna otomotiv sektörüne kritik parçalar üreten bir ülke. Çip krizinin çözülmesi durumunda piyasaya daha fazla sıfır araç girecek. Bu durumda ikinci el araç fiyatlarının biraz da düşebileceğini tahmin ediyoruz" dedi. Araç almaya gelen Umut Aslan, "Kurban Bayramı yaklaşıyor. Zaten bir otomobile ihtiyacımız vardı. Memlekete gitmek için bayram gelmeden araç almak istedik. Araçlara talep artıyor. Bizde değerlendirmek istedik" diye konuştu.

 

AdminAdmin

YORUMLAR