Mucur Gazetesi
HV
01 NİSAN Cumartesi 11:45

Akın;“Büyük Zaferin 98. Yılı Kutlu Olsun!”

YEREL
Giriş Tarihi : 28-08-2020 13:08   Güncelleme : 28-08-2020 13:14
Akın;“Büyük Zaferin 98. Yılı Kutlu Olsun!”

                Türk milletinin düşman işgalinden kurtuluşunun ve yeniden bağımsızlığa adım atmasının simgesi olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. Yıldönümü Kırşehir’de de törenlerle kutlanacak. 30 Ağustos Zaferi, ilk olarak 30 Ağustos 1923’te Ankara, Afyon ve İzmir’de şenlikler düzenlenerek kutlandı. 1935’te çıkarılan bir yasayla da Zafer Bayramı olarak kabul edildi.

         30 Ağustos Zafer Bayramı, Kurtuluş Savaşı'nın sonucu belirleyen Büyük Taarruz'un son günü olan 30 Ağustos'ta yapılan Başkumandanlık Meydan Savaşı'nın yıldönümü ulusal bayram olarak kutlanırken, Kırşehir'deki kutlama programı açıklandı.

         30 Ağustos Zafer Bayramı, ülke geneliyle birlikte dış temsilciliklerde, KKTC’de ve Kırşehir’de de Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılık içinde değişik etkinliklerle kutlanacak. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun düşmana son ve ağır darbeyi indirerek yurt topraklarından söküp attığı, Türk milletinin hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden taviz vermeden sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirdiği Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 96. Yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı için Kırşehir’de tüm hazırlıklar tamamlandı. Kırşehir Valisi İbrahim Akın'ın imzasıyla yapılan açıklamaya göre, Kırşehir’de gerçekleştirilecek Zafer Bayramı kutlamaları yarın saat 10.30’da Cacabey Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na Kırşehir Valiliği ile Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması ile başlayacak. Saat 10.45'te Şehit Hava pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği'nde şehitlerimizin ruhuna Kur-an-ı Kerim ve duaların okunmasının ardından şehitlik ziyareti yapılacak. 

                Öte yandan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, “30 Ağustos Zafer Bayramı” dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

Kırşehir Valisi İbrahim Akın, “30 Ağustos Zafer Bayramı” dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Kırşehir Valisi İbrahim Akın mesajında şu ifadelere yer verdi: "Milletimizin Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Dumlupınar’da kazandığı 30 Ağustos Zaferi’nin 98. Yıldönümünü milletçe büyük bir heyecan ve gururla kutluyoruz" dedi. Vali Akın mesajında şu ifadelere yer verdi: “Şanlı tarihimizin önemli dönüm noktalarından birisi olan 30 Ağustos Zaferi’nin 98. yıldönümünü milletçe hep birlikte kutlamanın gururunu yaşıyoruz.26 Ağustos 1922 tarihinde Dumlupınar’da Mustafa Kemal Paşa’nın başkomutanlığında başlayan Büyük Taarruz, milletimizin ve ordumuzun verdiği eşsiz mücadele neticesinde 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanmıştır. Bu zaferle milletimiz, kendisine reva görülen esaret zincirini kırmış, her ne pahasına olursa olsun hürriyetinden ve istiklalinden taviz vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir. Çağdaş ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin de müjdecisi olan bu büyük zafer, tarihten silinmek istenen Türk Milleti’nin küllerinden yeniden doğmasını sağlamış, yurdumuz düşmandan temizlenerek milletimiz hür ve bağımsız yaşama onuruna kavuşmuştur. Milletimizin geçmişte kazandığı tüm zaferlerde olduğu gibi bu emsalsiz zaferin arkasında da vatanı, bayrağı ve kutsal saydığı değerleri uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin cesaretleri vardır. Şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan Cumhuriyetimiz, kurulduğu andan bu güne kadar genç nesillerimizin ellerinde her geçen gün daha da güçlenmekte, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma yolunda kararlı ve emin adımlarla ilerlemektedir. Milletimiz, istiklal mücadelesinde olduğu gibi bugün de ülkemize yönelecek tehditlere karşı her türlü fedakârlığı yapmaya hazırdır. Nitekim güvenlik güçlerimizin ülkemizin bölünmez bütünlüğünü korumak amacıyla sınırlarımız içinde ve dışında terör örgütlerine ve onların uzantılarına karşı yürüttüğü mücadele bunun en güzel göstergesidir.

İnanıyorum ki dünyanın en güçlü orduları arasında yer alan ordumuz, yürütülen operasyonlarla birlik ve beraberliğimize kasteden terör ve benzeri tüm tehditlerin üstesinden gelecek, ülkemiz daha aydınlık bir geleceğe kavuşacaktır. Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınının yayılmasının önüne geçmek amacıyla bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları sınırlı etkinliklerle icra edilecektir. Bayram kutlamalarının milli birlik ve dayanışmayı yükselten bir fırsat olduğu asla unutulmamalıdır. Bu yüzden bizler de ev ve iş yerlerimizi Türk bayrakları ile donatarak bayram coşkusunu en üst seviyelere çıkartmalıyız. Ayrıca, tüm vatandaşlarımızın maske, mesafe ve hijyen kurallarına mutlak riayet dikkat etmelerinin son derece önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum. Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu zaferi bizlere armağan eden milli mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum…”

HABER MERKEZİ

AdminAdmin

YORUMLAR