Mucur Gazetesi
HV
21 NİSAN Pazar 09:21

TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Gözetim Tetkiki için Kırşehir’de

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-12-2022 12:06
 TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü  Gözetim Tetkiki için Kırşehir’de

 

 

Rektör Karakaya: “Kalite süreçlerini bu işi başaracağına inanmış bir ekiple gerçekleştirdik”

 

Kalite yolculuğunu 2015 yılından beri başarılı bir şekilde sürdüren ve diğer üniversite ve kurumlara rol model olan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde, her yıl düzenli şekilde sürdürülen Türk Standartlar Enstitüsü (TSE) Gözetim Tetkiki bu yıl da açılış toplantısı ile başladı.

28 Aralık 2022 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Senato Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Prof. Dr. Mustafa Kurt ile Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Takım Başkanı Süleyman Selim Ulaş, tetkikçiler Halil İbrahim Arslan ve Bekir Aksu, Kalite Koordinatör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Şimşek, Doç. Dr. Gülbahar Üçler ile Ekrem Öztürk ve kalite koordinatörlüğü ekibi katıldı.

REKTÖR KARAKAYA: “BKYS SADECE ÜNİVERSİTELERİN DEĞİL TÜM TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ BİR İHTİYACINI GİDERDİ”

TSE Gözetim Tetkiki Toplantısının açılış konuşmasını Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaparak, TSE Kayseri İl Temsilciliği ekibini üniversitemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

TSE Kayseri İl Temsilciliğinin üniversitemiz için özel bir yeri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, kalite yolculuğuna ilk adım attıklarında süreci TSE Kayseri İl Temsilciliği ile gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kalite sürecine başlarken kalite çalışlarını ülkenin ihtiyacına cevap verebilecek yeterlilikte hazırlamak için çalıştıklarını anlatan Rektör Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ülkemizin en önemli ihtiyacını gideren Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi (BKYS) tasarımız önemli aşamalardan geçti. Marka tescili amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) yaptığımız başvuru sonucu BKYS, ‘Ahi Evran Üniversitesi Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi’ adını aldı. BKYS’nin sadece bizim üniversitemizin değil Türkiye’nin bir ihtiyacı olduğu ve sadece Türkiye Yükseköğretiminde değil, kamuda da sektörel olarak kullanılabilecek bir verimlilik tasarımı olduğu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen ödülle tescil edildi.”

REKTÖR KARAKAYA: “KALİTE SÜREÇLERİNİ BU İŞİ BAŞARACAĞINA İNANMIŞ BİR EKİPLE GERÇEKLEŞTİRDİK”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kalite süreçlerinde diğer kurumlara öncülük ettiğini dile getiren Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, göreve başladıkları günden itibaren gayelerinin ülkenin ve milletin faydasına olacak işler üretmek olduğunu belirterek kalite çalışmalarının bu anlamda en önemli hedeflerden biri olduğunu kaydetti.

Kalite çalışmalarında Eğitimde Kalite Güvence Sistemini hayata geçirerek öğrencinin eğitim öğretim süreçlerini de kaliteyle iç içe geçirdiklerini anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kalitenin muhatabı hem yönetim hem de muhatap olduğumuz öğrencilerdir. Biz Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak bu iki kavramı birleştirerek öğrencilerimizi de alanlarında en iyi şekilde yetiştiriyoruz.”

Ülkemizin ilk yerli tasarımı olan BKYS’yi diğer üniversitelere de anlatarak onların kullanımlarına sunduklarını vurgulayan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “İnanmış insanın elinden her iş gelir.” diyerek kalite süreçlerini bu işi başaracağına inanmış bir ekiple gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

REKTÖR KARAKAYA: “KURUM HAFIZALARI KİŞİLERDE DEĞİL SİSTEMDE OLMASI LAZIM Kİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK GERÇEKLEŞSİN”

Kalite çalışmalarında sürdürülebilirliğin önemli olduğunu belirten Rektör Karakaya, kurum hafızasının şahıslardan ziyade sistemde olmasını ve sistemin de kendi içinde bunu realize ederek kişiden bağımsız çalışması gerektiğini anlattı.

“Kurum hafızaları kişilerde değil sistemde olması lazım ki sürdürülebilirlik gerçekleşsin.” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, hazırladıkları BKYS tasarımı ile bunu hayata geçirdiklerini söyledi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin akreditasyon çalışmalarından da başarıyla çıktığını kaydeden Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, 2006 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri içinde 5 yıllık tam akreditasyon alan tek devlet üniversitenin Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olduğunu belirtti.

Kalite çalışmalarının ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından biri olduğunu ve üniversitemizin de bu çalışmaları sürdürülebilirlik adına daha da ileriye götürmek için hep üzerinde çalıştığını anlatan Rektör Karakaya, “Kalite koordinatörlüğü ekibimiz aynı hız ve heyecanla, aynı tutarlılıkla, aynı kalite üzerinde her gün dinamik, her gün hassas ve her an kendini düzeltmeye açık bir şekilde sürdürülebilir dediğimiz kısmı da garanti etmeye odaklanarak çalışıyor.” dedi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne başarılı bir tetkik haftası dileyen Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu süreci de en iyi şekilde geçireceklerine inandığını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Takım Başkanı Süleyman Selim Ulaş söz aldı.

Kalite sürecinin gerçekleştirilmesinde ve başarılı bir şekilde yürütülmesinde liderlerin önemli katkıları olduğunu söyleyen Ulaş, Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın liderliğinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kalite süreçlerinde çok önemli gelişmelere imza attığını vurguladı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin tasarımı olan BKYS’nin sadece devlet kurumlarında değil özel sektörlere de anlatılmasının gerekli olduğunu kaydeden Süleyman Selim Ulaş, BKYS’nin ülkemizde birçok kurum ve özel sektöre faydalı bir sistem olduğunu dile getirdi.

TSE Kayseri İl Koordinatörlüğü Takım Başkanı Süleyman Selim Ulaş’ın ardından Üniversitemiz Kalite Koordinatör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Şimşek, Doç. Dr. Gülbahar Üçler ve Ekrem Öztürk kalite çalışmalarımız ve geldiğimiz aşamaları TSE Koordinatörlüğü ekipleriyle paylaştılar. 

Toplantının ardından üniversitemiz birimlerinin kalite tetkikine geçildi. (HABER MERKEZİ)

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR