Mucur Gazetesi
HV
23 MAYIS Perşembe 22:19

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü’nden Üniversitemizde Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-12-2022 10:12   Güncelleme : 17-12-2022 10:28
Ondokuz Mayıs Üniversitesi  Rektörü’nden Üniversitemizde  Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi

 

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı tarafından Hizmet İçi Eğitim kapsamında “Liderlik ve Yöneticilik” eğitimi düzenledi.

14 Aralık 2022 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen eğitim, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal tarafından verildi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi idarecilerine yönelik yapılan eğitime Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Prof. Dr. Mustafa Kurt ve Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, Genel Sekreter Yardımcıları, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi İç Denetçileri, dekan ve dekan yardımcıları, enstitü/yüksekokul/merkez müdürleri ve yardımcıları, bölüm ve ana bilim dalı başkanları,  daire başkanları, müşavirler, fakülte/yüksekokul/enstitü sekreterleri, şube müdürleri, şefler ile akademik ve idari personel katıldı.

Hizmet İçi Eğitim öncesinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya’yı makamında ziyaret ederek, her iki üniversitenin genel durumu hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Hizmet İçi Eğitim kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Rektör Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi yöneticilerinin Liderlik ve Yöneticilik konusunda Rektör Ünal’ın engin bilgi ve tecrübesinden faydalanmasının önemli olduğunu vurguladı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’a teşekkür etti.

REKTÖR KARAKAYA: “LİDER, ÇALIŞTIĞI KURUMUN YARININI, İSTİKBALİNİ DÜŞÜNEN KİŞİDİR”

Makam ziyaretinin ardından Hizmet İçi Eğitime geçildi. Eğitim programının açılış konuşmasını yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, kalite çalışmaları kapsamında üniversitemiz idarecileri ve yöneticilerinin Liderlik ve Yöneticilik eğitimi almasının gerekli olduğunu vurgulayarak bu eğitimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

“İyi bir yönetim için iyi bir eğitimin olması bir hakikattir.” diyen Rektör Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Lider derdi olan insandır. Lider, çalıştığı kurumun yarınını, istikbalini düşünen kişidir.”

İnsanın çok önemli bir varlık olduğunu dile getiren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu anlamda insan yetiştirmenin de çok önemli bir mesele olduğunu anlattı.

REKTÖR ÜNAL: “BİREYDE SORUN ÇÖZME, ELEŞTİRİYE AÇIK OLMA GİBİ ÖZELLİKLER VARSA O BİREY LİDER VE YÖNETİCİ OLMA KABİLİYETİNE DE SAHİPTİR”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal kürsüye geçerek Liderlik ve Yöneticilik konusunda bir sunum yaptı. Rektör Ünal sunumunda, kültür ile liderlik ve yöneticilik kavramlarının bağlantısına değinerek kurum kültürü bulunan her bireyin lider ve yönetici olabileceğine değindi.

İnsanın aslında kendisinin bir yönetici olduğunu anlatan Prof. Dr. Yavuz Ünal, “İnsan; baba olarak bir yöneticidir, anne olarak, çocuk olarak ve birey olarak da bir yöneticidir.” dedi.

Bireyde kurum kültürü ile birlikte aidiyet duygusunun da var olmasının liderlik ve yöneticilik vasfının gelişmesinde önemli bir durum olduğunu söyleyen Rektör Ünal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bireyde sorun çözme, eleştiriye açık olma gibi özellikler varsa o birey lider ve yönetici olma kabiliyetine de sahiptir. Eğer birey eleştiriye kapalıysa lider ve yönetici olması çok zor.” Eğitimin sonunda katılımcılara bazı tavsiyelerde de bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, biyografi okumanın çok önemli olduğunu ve bireye liderlik ve yöneticilik konusunda çok şeyler katacağını sözlerine ekledi.

Sunumun ardından Rektör Ünal, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Eğitim sonunda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya günün anısına Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’a hediye verdi.

Eğitim toplu hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi. (HABER MERKEZİ)

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR