Mucur Gazetesi
HV
14 HAZİRAN Cuma 09:38

HELEBİŞ-SIRA GECESİ 16 ARALIK’TA YAPILACAK

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-12-2022 16:23
HELEBİŞ-SIRA GECESİ  16 ARALIK’TA YAPILACAK

 

 

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Kültürler Buluşuyor” adıyla Kırşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Helebiş-Sıra Gecesi’nin 16 Aralık 2022 Cuma günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde saat 19:00’da düzenleneceğini açıkladı.

Kırşehir Belediyesi olarak, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Müzik alanında dahil olan ilk ve tek şehir olmalarının sorumluluğuyla, taahhütlerini de yerine getirerek yeni programları hayata geçirdiklerini belirten Belediye Başkanı Ekicioğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları ifade etti:

“Biz, Kırşehir Belediyesi olarak tarihsel ve kültürel mirasımızı kayıt altına alıp, onları gelecek kuşaklarımıza özgün bir şekilde aktarmanın önemine inanıyoruz. Bu kapsamda kültür sanat alanında da faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ediyor.

“Hatırlanacağı üzere Kırşehir Belediyesi’nin yaptığı girişimler sonucu Lapseki Kaymakamlığı, Adatepe Köyü Muhtarlığı ve çok değerli aile fertlerinin oluru ile 28 yıl önce hayata gözlerini yuman Şemsi Yastıman’ın naaşı 9 Temmuz 2021 Cuma günü hasret olduğu Kırşehir’e nakledilmiş ve İmaret Mezarlığı’ndaki Şeyh Süleyman Türbesi yanında defnedilmişti.

Türk Halk Müziği'ne kaynak kişi ve derleyici kimliği ile emeği geçmiş büyük halk sanatçısı Şemsi Yastıman’ın düzenlediği Helebiş Geceleri Belediyemizin katkılarıyla yeniden hayat kazandı.Büyük halk sanatçısı ozanımız Şemsi Yastıman’ın yaşadığı dönemde her yıl İstanbul'da geleneksel olarak düzenlediği “HelebişGecesi”ne Kırşehir'den de çok sayıda kişi katılırdı. Kırşehir’in yetiştirdiği büyük saz ve söz ustası değerli hemşehrimiz Şemsi Yastıman'ın öncülük ettiği, Kırşehir'in saz, söz, muhabbet aleminin en güzel yansıması şüphesiz Helebiş Gecesi'dir. Biz de Kırşehir Belediyesi olarak Helebiş Gecesi’nin yaşatılarak gelecek kuşaklarımıza aktarmanın gayreti içindeyiz.Kırşehir Belediyesi olarak, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Müzik alanında dahil olan ilk ve tek şehir olmamızın sorumluluğuyla, taahhütlerimizi de yerine getirerek yeni programları hayata geçiriyoruz.Bu kapsamda Kırşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle “Kültürler Buluşuyor” Helebiş-Sıra Gecesi’ni 16 Aralık 2022 Cuma günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde saat 19:00’da gerçekleştireceğiz. Tüm hemşehrilerimiziHelebiş-Sıra Gecesi’ne bekliyorum.”

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan Helebiş-Sıra Gecesi biletleri 13 Aralık 2022 Salı gününden itibaren Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nden temin edilebilecek.

(HABER MERKEZİ)

 

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR