Mucur Gazetesi
HV
23 MAYIS Perşembe 22:52

Rektör Karakaya Sivas’ta Üst Kurul toplantısına katıldı

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-12-2022 16:14
Rektör Karakaya Sivas’ta  Üst Kurul toplantısına katıldı

 

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, AÜD Dönem Başkanlığını yürüten Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşen Anadolu Üniversiteler Birliği Üst Kurul Toplantısına katıldı.

9 Aralık 2022 tarihinde Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Mürteza Bedir, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ve AÜB Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kul, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve birlik üyesi üniversite rektörleri katıldı.

YÖK BAŞKANI ÖZVAR: “BÖLGE ÜNİVERSİTELERİ, ÜLKEMİZİ İLERİYE TAŞIYACAK KATKILAR SUNACAK”

Toplantının açılış konuşmasını yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Birlikte yaptığımız ve yapacağımız çalışmaların hem bölge üniversitelerimizin hem de toplumumuzun önünü açacağına, geleceklerine umut saçacağına ve ülkemizi her geçen gün daha ileriye taşıyacak katkılar sunacağına canı gönülden inanıyorum. Hep birlikte başarma ilkesinden hareketle, Anadolu Üniversiteler Birliği vesilesiyle bugün, üniversitelerimizin kalkınması için yararlı olacak çalışmaları planlamak ve önceki faaliyetleri değerlendirmek üzere düzenlenen bu tür toplantıları önemsediğimi belirtmek isterim” ifadelerine yer verdi.

YÖK BAŞKANI ÖZVAR: ’’ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELDİNİZ’’

Anadolu Üniversiteler Birliği’nin yabancı öğrenciler için adeta bir çekim merkezi haline geldiğini kaydeden YÖK Başkanı Özvar; “Anadolu Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerimiz uluslararası öğrenciler açısından da çekim merkezi haline gelmektedir. Birliğe üye üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğrenci sayısı, devlet üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğrenci sayısının yüzde 7,9’u kadarken, toplam uluslararası öğretim üyesi sayısı ise devlet üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğretim üyesi sayısının yüzde 9,4’ü kadardır. Bu istatistikler, sizlerin atacağınız adımlarda ve alacağınız kararlarda yol gösterici olmalıdır. Bu kapsamda, ihtisaslaştığınız alanlardaki bilgi birikimine katkılarınızı da önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

REKTÖR KARAKAYA: ’’YÖK VE CUMHURBAŞKANLIĞININ DESTEKLERİ BİZE GÜÇ VERİYOR’’

Toplantı sonrası kısa bir değerlendirme yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Prof. Dr. Vatan Karakaya ise, “Üniversitemiz bölgesini ileriye taşıma noktasında öncülük edecek her hareketin içinde olmaya gayret etmektedir. Katma değer katan, Ar-Ge çalışmalarıyla yenilik getiren, istihdama katkı sunan bunun yanında yabancı öğrencilere verdiği değerle onları birer gönül elçisi olarak yetiştiren bir anlayışla hareket etmektedir. YÖK ve Cumhurbaşkanlığının destekleri ve önderlikleri de bizim her zaman yanımızda ve bize güç vermektedir’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıda daha sonra bölümlerin alan odaklı sektör ihtiyaçlarına yönelik müfredat içeriklerinin güncellenmesi konuları ile eğitim araçlarının mevcut durumu ele alındı. Ayrıca birlik üyesi üniversitelerin bulundukları bölgeye yönelik mevcut durumuna ilişkin görüş alışverişinde bulunulmasıyla toplantı sona erdi. (HABER MERKEZİ)

 

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR