Mucur Gazetesi
HV
23 MAYIS Perşembe 22:10

MÜZİK SEMPOZYUMU KİTABI YAYINLANDI

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-12-2022 13:28
MÜZİK SEMPOZYUMU KİTABI YAYINLANDI

 

Başkan Ekicioğlu: “Kırşehir Belediyesi’nin UNESCO Müzik Şehri Kırşehir için bastırdığı ve bir kültür hizmeti olan UNESCO Müzik Şehri Kırşehir Uluslararası Müzik Sempozyumu kitabının hazırlanmasında emeği geçenleri kutluyorum”

 

17-18 Mayıs 2022 tarihinde Kırşehir Belediyesi ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen UNESCO Müzik Şehri Kırşehir Uluslararası Müzik Sempozyumu’nda sunulan bildirileri içeren 563 sayfalık kitabın basımı Ekim 2022 tarihinde Kırşehir Belediyesi tarafından yaptırıldı.

Onur Kurulu’nda Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile birlikte, dönemin Kırşehir Valisi İbrahim Akın ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın da bulundukları Bildiriler kitabının Bilim Kurulunda alanında deneyimli 68 isim; Düzenleme Kurulu’nda ise 22 isim yer alıyor.

17-18 Mayıs 2022 tarihleri arasında Kırşehir’de gerçekleştirilen UNESCO Müzik Şehri Kırşehir Uluslararası Müzik Sempozyumu’nda, birinci gün Kırşehir Belediyesi Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde 4 oturum; ikinci gün ise Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde 5 oturum gerçekleştirilmişti. Bildiri sunumlarının arasında farklı ülkelerden UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na kabul edilen müzik şehirlerinden sanatçılar, yöneticiler, eğitimciler ve kurum temsilcileri online olarak deneyim ve önerilerini paylaştılar. İlimiz Kırşehir kültürünün temsilcileri olan Anadolu Abdal geleneğinin temsilcileri sanatçılarımız ise müzik dinletileri gerçekleştirdiler.

Konferanslarda gerçekleştirilen sunumlar ise Kırşehir Belediyesi Youtube kanalından canlı olarak yayınlanarak eş zamanlı bir şekilde de İngilizce çevirilerle dünyanın farklı şehirlerinden ve ülkelerinden katılım sağlayan dinleyicilerle paylaşılmıştı.

Ekim 2022 tarihinde Kırşehir Belediyesi tarafından basımı yaptırılan UNESCO Müzik Şehri Kırşehir Uluslararası Müzik Sempozyumu kitabının açılış konuşmasında (sunumunda) Kırşehir Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi işbirliği ile 17-18 mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlediğimiz UNESCO Müzik Şehri Kırşehir Uluslararası Müzik Konferansı’na gerek Neşet Ertaş Kültür Merkezimize gelerek, gerekse yurtiçinden ve yurtdışından online olarak birbirinden değerli katılımcılar bildirilerini sundular.

Bilindiği üzere Kırşehir Belediyesi tarafından ilimizin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na müzik alanında dâhil olması için yapılan başvurunun 2019 yılında olumlu sonuçlanmasıyla birlikte Kırşehir, Türkiye’de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na “müzik” alanında dâhil olan ilk ve tek şehir olmuştu. Bu kapsamda, bir dizi programı, konseri, farklı alanlarda kültür ve sanat etkinliklerini hayata geçiren Kırşehir Belediyesi olarak değerli katılımcıların iştirakleri ile UNESCO Müzik Şehri Kırşehir Uluslararası Müzik Konferansı’nı gerçekleştirmenin de mutluluğunu yaşadık.

“Anadolu Abdal ve Bozlak geleneğinin ilimize kattığı kültürel mirasın kazanımları, ayrıca yerel ve uluslararası anlamda tanınan müzisyenlerimizin varlığı ile ilimiz Kırşehir’in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na müzik alanında dâhil olmasıyla bu mirası tüm dünya halklarıyla da paylaşma fırsatı yakalamış bulunmaktayız. Konferansımızda iki farklı konuşmacı türü oldu, hem bilimsel sunumlarıyla katılan konuşmacılarımızdan hem de UNESCO müzik şehirlerinden fikir ve tecrübelerini paylaşacak konuşmacılarımızdan iki gün boyunca çok önemli şeyler öğrendik. İlimizin kültürel mirasını hem ulusal hem uluslararası alanda duyuracak olan konferansımızın ardından Kırşehir Belediyesi olarak bildirileri içeren Sempozyum kitabını da bastırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kırşehir Belediyesi’nin UNESCO Müzik Şehri Kırşehir için basımını yaptırdığı ve bir kültür hizmeti olan UNESCO Müzik Şehri Kırşehir Uluslararası Müzik Sempozyumu kitabının hazırlanmasında emeği geçenleri kutluyorum.” (HABER MERKEZİ)

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR