Mucur Gazetesi
HV
21 NİSAN Pazar 07:47

Başkan Ekicioğlu: “Bozlak Ustası Büyük Ozanımız Muharrem Ertaş’ı saygıyla anıyorum”

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-12-2022 15:30
Başkan Ekicioğlu: “Bozlak Ustası Büyük Ozanımız Muharrem Ertaş’ı saygıyla anıyorum”

 

 

Başkan Ekicioğlu: Büyük Ozanımız Muharrem Ertaş’ı, Sanatçı Ender Balkır’ın vereceği konserle anıyoruz”

 

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 6 Aralık 2022 Salı günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde saat 19:00’da Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu ve sanatçı Ender Balkır tarafından verilecek olan konserle Büyük Ozanımız Muharrem Ertaş’ı anacaklarını açıkladı.

Başkan Ekicioğlu, 3 Aralık 1984 tarihinde aramızdan ayrılan Büyük Bozlak Ustası Muharrem Ertaş’ın Türk Halk Müziği’nde Anadolu’da ve Dünyada bir ekol olduğunu dile getirerek şunları ifade etti:

“Bilindiği üzere Bozlak denilince akla gelen ilk isim Muharrem Ertaş’tır. Onun sesinin genişliği, rengi, tınısı ve tekniği yönünden eşsiz bir değer olduğu bugün bütün müzik otoriteleri tarafından da kabul edilmektedir. Bozlak kültürünün en önemli üstadı olan Muharrem Ertaş, başta oğlu Neşet Ertaş olmak üzere birçok kişiye de örnek olmuştur.

Büyük saz ve söz üstadı Muharrem Ertaş, kökü yüzyıllar öncesine dayanan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Oğlu Neşet Ertaş'ın babasını, ‘Muharrem Ertaş bir gönül delisi, bir insan velisi idi.’ şeklindeki tarifi bizlere çok şey anlatmaktadır. Muharrem Ertaş, mütevazı yaşam biçimi ve Türküleriyle, hayatın güzelleşmesi adına bahsettiği gerçekçi ifadelerle, eşsiz sesi ve sazıyla bu gelenek içinde çok ayrı ve özel bir yere sahiptir.

“Karacaoğlan'dan, Dadaloğlu'ndan, Pir Sultan Abdal'dan aldığı felsefeyle Türküleri havalandıran Muharrem Ertaş, son nefesine kadar sazı ve sözüyle Anadolu Abdal geleneğinin devam ettirilmesini dillendirmiştir. Bu nedenle de Anadolu Abdal geleneğinin yaşatılması için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir.

“Bozlağın ana vatanı olan Kırşehir'in, UNESCO'nun müzik alanındaki Yaratıcı Şehirler Ağı'na Türkiye'den giren ilk ve tek şehir olmasındaki en büyük ve temel pay kuşkusuz başta Muharrem Ertaş olmak üzere Neşet Ertaş ve bu geleneğin devam ettiricileridir. Bu nedenle de onlara çok şey borçluyuz. Bundan 38 yıl önce aramızdan ayrılan Anadolu Abdal geleneğinin en önemli temsilcisi Muharrem Ertaş'ı bir kez daha saygı ve özlemle anıyor; tüm hemşehrilerimi 6 Aralık 2022 Salı günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde saat 19:00’daKırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu ve sanatçı Ender Balkır tarafından verilecek olan konsere davet ediyorum.” (HABER MERKEZİ)

 

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR