Mucur Gazetesi
HV
24 TEMMUZ Çarşamba 21:28

SGK İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz'den Yabancı İşçi açıklaması!

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-10-2022 13:47
SGK İl Müdürü H. Mehmet Akdeniz'den Yabancı İşçi açıklaması!

 

 

 

Kırşehir SGK İl Müdürü H.Mehmet Akdeniz,  yabancı çalışanlar için çalışma izni alınması gerektiğini açıkladı.

İşverenlerce çalıştırılacak kişinin yabancı uyruklu olması halinde önceden çalışma izni alınmasının zorunlu olduğunu, buna uymayan işverenlere 16 bin 66 lira ceza uygulanacağını belirten Kırşehir SGK İl Müdürü H.Mehmet Akdeniz, yazılı bir açıklama yaparak Kırşehir’deki işverenleri bilgilendirdi.

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununun Geçici 1. Maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca halen yürürlükte bulunan Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanunun Uygulama Yönetmeliğinin 13 üncü Maddesi Uyarınca Belirlenen Yabancıların Çalışma İzin Taleplerine İlişkin Olarak Başvuru Sahibi İşyerlerinin ve Yabancıların Karşılaması Zorunlu Olan Değerlendirme Kriterlerini açıklayan Kırşehir SGK İl Müdürü H.Mehmet Akdeniz şu bilgileri verdi:

“1- Çalışma izni talep edilen işyerinde en az 5 T.C. vatandaşının istihdamı zorunludur. Aynı işyerinde birden fazla yabancı için çalışma izni talebinde bulunulması durumunda, çalışma izni verilen ilk yabancıdan sonraki her bir yabancı için ayrı ayrı 5 T.C. vatandaşı istihdamı aranacaktır.

“2- İşyerinin ödenmiş sermayesinin en az 100.000 TL veya brüt satışlarının en az 800.000 TL veya son yıl ihracat tutarının en az 250.000 ABD Doları olması gerekmektedir.

“3- Dernek ve vakıflarda çalışacak yabancılara ilişkin izin taleplerinde 2 nci madde, yabancı devlet havayollarının Türkiye temsilciliklerinde, eğitim sektörü ve ev hizmetlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde ise, 2 inci ve 3 üncü maddeler uygulanmaz.

“4- Eğlence sektörünün ve turizm-animasyon organizasyon firmalarının uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerinde istihdam edilecek yabancılar için en az 10 T.C. vatandaşı çalıştırılması halinde her bir yabancı için ayrı ayrı beş T.C. vatandaşı istihdamına ilişkin kota ayrıca uygulanmayacaktır.

“5- İşveren tarafından yabancıya ödeneceği beyan edilen aylık ücret miktarının yabancının görev ve yetkinliği ile bağdaşır seviyede olması zorunludur. Buna göre, yabancıya ödenecek ücretin en az başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret tutarı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenen seviyede olması gerekir.

ÇALIŞMA İZNİ DEĞERLENDİRME KRİTERLERİNE TABİ OLMAYAN YABANCILAR:

“Çalışma izni değerlendirme kriterlerine tabi olmayan yabancılar aşağıda belirtilmiş olup, burada belirtilen yabancıların çalışabilmeleri için çalışma izni almaları zorunludur. Çalışma izin başvuruları çalışma izni değerlendirme kriterlerine tabi tutulmaksızın sonuçlandırılan söz konusu yabancıların bu kapsamda bulunduklarını T.C. resmi makamlarından alınmış belgelerle kanıtlamaları zorunludur. Bu gruplar:

“− Anne, baba veya çocuğu Türk vatandaşı olan yabancılar,

“− En az üç yıl süreyle Türk vatandaşı ile evlilik birliği içinde yaşayan yabancılar,

“− Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı yabancılar,

“− Türk ve akraba toplulukları uygulamaları çerçevesinde ikamet izni verilmiş olan yabancılar,

“− İnsani mülahazalar çerçevesinde ikamet izni verilmiş olan yabancılar,

“− İnsan ticareti mağduru olarak ikamet izni verilmiş olan yabancılar,

“− Vatansız statüsünde ikamet izni verilmiş olan yabancılar.

Çalışma izni başvuruları elektronik ortamda https://ecalismaizni.ailevecalisma.gov.tr/#/eizin adresinden yapabilir.

“İşverenler bu adresteki Yabancıların Çalışma İzni Otomasyon Sisteminde e-imza ile işyeri kaydı oluşturur. Başvuru Bakanlık tarafından uygun olarak değerlendirilirse belirlenecek çalışma izni harcı ve değerli kağıt bedeli ödemesi yapılarak çalışma izni alınır.

“Çalışma izni olmadan yabancı işçi çalıştırılması durumunda işverene 16.066 TL’ye kadar (2022 yılı için) idari para cezası uygulanır. 6735 Uluslararası İşgücü Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin “Muafiyetler” başlıklı 48’inci maddesinde yabancı uyrukluların çalışma izninden muaf tutulacakları haller belirtilmiştir.

“İşverenlerimizin herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamaları, teşviklerinin yanmaması, hizmet verdiğimiz tüm kesime daha kaliteli hizmet vermek için kayıtlı istihdama önem vermelerini önemle hatırlatıyor sosyal güvenlikli, sağlıklı ve bol kazançlı günler diliyorum.” (HABER: SÜMEYYE KILIÇ)

 

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR