Mucur Gazetesi
HV
23 MAYIS Perşembe 22:53

"Küçük esnaflarımız büyük maliyetlerin altından kalkamıyor"

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2022 11:53

 

Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, perakende ticarette düzenleme yapılmasına dair çağrısını yineledi.

Öztürk özellikle zincir marketlerin piyasada dalgalanmalara sebep olduğunu belirterek, şehir merkezine uzak noktalara taşınmaları gerektiğini dile getirdi.

Zincir marketlerin her sektörden ürün satışı yapmasının küçük esnafın işlerini sekteye uğrattığını söyleyen Başkan Öztürk, “Esnaflarımız küçük işyerlerindeki büyük maliyetlerin altından kalkamıyor. Elektrik, su, doğalgaz, kira, SGK prim ödemelerini yapamaz duruma geldi. Mantar gibi her caddede türeyen 3 harfli zincir marketler de bu işin tuzu biberi oldu. Her evin altında bir market açıyorlar, küçücük markette her sektörden ürün satıyorlar. Şehir içinde bir market etrafındaki esnafların sattığı tüm ürünleri tek elden satabilir mi? Vatandaş esnafı bir kenara bırakıp şehre bir lira bile katkısı olmayan bu marketlerden tüm ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Ama bu şehrin ekonomisinin lokomotifi olan esnafın kepenkleri bir bir kapanıyor. En büyük fırsatçılığı, piyasa cambazlığını bu marketler yapıyor, faturası esnafa kesiliyor. Esnaflarımızın bunlarla mücadele etmesi mümkün değil. Eğer her sektörden ürün satacaksa bu marketlerin şehir merkezine uzakta açılmasına müsaade edilmeli. Vatandaşlar da yol hesabını da yapıp ona göre alışveriş yapacağı yeri tercih etmeli. Bu konuda en büyük görev devletimize düşüyor. Serbest piyasada istedikleri gibi at koşturan bu şebekelere müsaade edilmemeli. Perakende kanununda gerekli değişiklikler bir an önce yapılmalıdır. TESK Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken öncülüğünde gerekli mercilere genelgelerimizi sunuyor ve bilgilendirme yapıyoruz. Gerekli değişikliklerin yapılmasını bekliyoruz.” dedi. (HABER MERKEZİ)

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR