Mucur Gazetesi
HV
14 HAZİRAN Cuma 10:16

Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi başladı!

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2022 11:41   Güncelleme : 24-10-2022 11:58
Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi başladı!

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ile İktisadi Ekonomik Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İKSAD) ortaklığında Türk filozof Ahi Evran onuruna düzenlenen 2. Ahi Evran Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi açılış programı ile başladı. 21-23 Ekim 2022 tarihleri arasında Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezinde çevrim içi ve yüz yüze gerçekleşecek olan kongreye, Kırşehir Ahi Evran ÜniversitesRektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya,  İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek, dekanlar, müdürler, akademik ve idari personel, öğrenciler ve çok sayıda bilim insanı katıldı.

Kongrenin açılış Konuşmasını ilk olarak Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya yaparak, kongre hakkında bilgiler verdi.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen kongreye 260 uluslararası ve 257 Türk olmak üzere toplam 517 bilim insanın katıldığını anlatan Kazankaya, kongreyi gelenekselleştirerek her yıl düzenli olarak yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak 2. Ahi Evran Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, üç gün devam edecek olan kongrenin verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya’nın konuşmasının ardından İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek söz alarak İngilizce bir konuşma yaptı. Emek konuşmasında, kongre hakkında bilgiler vererek kongreye katılan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Kongrenin amacına değinen Dr. Mustafa Latif Emek, dünyanın önde gelen bilim insanlarının, araştırmacılarının ve akademisyenlerin araştırmalarını sunması, bilgilerini ve yeni fikirlerini paylaşması ve ayrıca sağlık, eğitim, sosyal bilimler ve teknoloji gibi çeşitli bilim alanlarındaki güncel gelişmeleri tartışması amacıyla böyle bir kongreyi organize ettiklerini söyledi.

Bu yıl ikincisini düzenledikleri kongrenin verimli geçmesini temenni eden Emek, kongrenin organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür etti.

İKSAD Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek’in konuşmasının ardından Hindistan Principal-Mata SundriCollegeforWomen ve Dehli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. HarpreetKaur “Kültürel Bağlantılar: Hindistan ve Türkiye (CulturalLinkages: IndiaandTurkey)” isimli sunumunu yaptı. Sunumunda Türkiye ile Hindistan arasındaki kültürel benzerlikler ve farklıları anlatan Kaur, 2. Ahi Evran Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresine katılmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

REKTÖR KARAKAYA: “BİLGİ ÜRETİMİ ARTIK BİR TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUKTUR”

Prof. Dr. HarpreetKaur’un sunumunun ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya bir konuşma yaptı. Rektör Karakaya konuşmasında, kongre hakkında bilgiler vererek kongrenin, üniversitelerin bilgi üretme mekanizmalarının dört ana kaynağı olan fen bilimleri, sosyal bilimler, sağlık bilimleri ve eğitim bilimleri olmak üzere bu dört disiplini içerdiğini söyledi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 2. Ahi Evran Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresine ev sahipliği yapmasından onur duyduğunu kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya, kongre ile bütün bilim alanlarının tartışılacağı bir üç gün geçirileceğini sözlerine ekledi.

Çağımızın bilgi ile sektörlerin birleştiği, bilgi ile hayatın yoğrulduğu bir çağ olduğunu anlatan Rektör Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu dört alanda hayatı organize edecek, sektörü yönlendirecek bilgi üretimi artık bir tercih değil, zorunluluktur. Bilgi ile inşa edilmeyen toplumların projeleri ve çalışmaları el yordamının hatasıyla mutlaka hezimete uğruyor ve bu toplumlar dünya yarışında geri kalıyorlar. Bu anlamda artık ilmin sadece laboratuvarlarda, sınıflarda, kitaplarda ve defterlerde değil toplumun içerisinde yer almaya başladığı, toplumun kurallarına çözüm ürettiği ve ‘bilgi güçtür’ ifadesinin anlam bulduğu bir süreci yaşamak zorundayız.”

 

 

 

REKTÖR KARAKAYA: “AHİLİK DEĞERİNİ GÜNÜMÜZDE DE KORUYABİLMEK VE SÜRDÜREBİLMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA GEREKİYOR”

Bilimsel araştırmaların gerçek hayata bir problem olarak tasarlanmaması bu araştırmaların sadece akademik çalışma olarak kaldığının göstergesi olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, bilim üretirken değer üretmenin de önemli olduğunun altını çizdi. “Mantığın genellemesi olarak rasyonel bilim evrenseldir, fakat insan tüm yönüyle evrensel değildir.” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, kültürlerin kendine has endemik taraflarının olduğunu ve insanların bilim üretirken özellikle sosyal bilimler alanında ‘değer üretme’, fen bilimleri alanında ise ‘fayda üretme’ olmak üzere iki önemli fikri aklında tutması gerektiğini söyledi.

Dört disiplin olan fen, sosyal, sağlık ve eğitim bilimlerinin hepsinin amacının insana hizmet olduğunu sözlerine ekleyen Rektör Karakaya, maddeden ibaret olmayan insanın ikincil önemli unsur olan “Değer” kavramını da öne çıkarması gerektiğini söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti: “İnsan sadece bir nicelik, ölçüsel bir varlık olmadığından niteliğini geliştirmek için ona, değer üretecek bir alan gerekmektedir. İşte bu değer üretme, değerle kendini ifade etme, kültürünü koruyabilme, inancına sahip çıkma, ahlaki değeri üretebilme gibi durumları, sosyal bilimler alanında ‘Değer’ dediğimiz kavram olarak önemli bir başlık altında çalışmalarımızda önde tutmak zorundayız.” 

“Değer” kavramının kültürel tarihimizdeki en önemli örneğinin Ahilik olduğuna konuşmasında yer veren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahiliğin 800 yıllık; içiyle, dışıyla, ahlakla, nizama erişmiş işini en kaliteli şekilde yapan bir insan yetiştirme modeli olduğunu kaydetti.

Ahilik değerini günümüzde de koruyabilmek ve sürdürebilmek için önemli bir çalışma gerektiğini özellikle belirten Rektör Karakaya, bu kongre ile 700’e yakın bilim insanın bu kavramı tartışmasının önemli bir aşama olduğunu sözlerine ekledi.

2. Ahi Evran Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresine katılan tüm bilim insanlarına ve kongrenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, kongrenin verimli geçmesi temennisinde bulundu.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasının ardından Hindistan Principal-Mata SundriCollegeforWomen ve Dehli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. HarpreetKaur’a katılımları için plaket verdi. Plaket sunumunun ardından Rektör Karakaya ve misafir bilim insanları hatıra fotoğrafı çektirdi.

Açılış programının ardından 2. Ahi Evran Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi oturumlarla devam etti. (HABER MERKEZİ)

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR