Mucur Gazetesi
HV
24 TEMMUZ Çarşamba 21:26

Büyük Zafer 100 Yaşında

Büyük Zafer 100 Yaşında

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-08-2022 13:37
Büyük Zafer 100 Yaşında

                Türk milletinin düşman işgalinden kurtuluşunun ve yeniden bağımsızlığa adım atmasının simgesi olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yıldönümü Kırşehir’de de törenlerle kutlanacak. 30 Ağustos Zaferi, ilk olarak 30 Ağustos 1923’te Ankara, Afyon ve İzmir’de şenlikler düzenlenerek kutlandı. 1935’te çıkarılan bir yasayla da Zafer Bayramı olarak kabul edildi.

         30 Ağustos Zafer Bayramı, Kurtuluş Savaşı'nın sonucu belirleyen Büyük Taarruz'un son günü olan 30 Ağustos'ta yapılan Başkumandanlık Meydan Savaşı'nın yıldönümü ulusal bayram olarak kutlanırken, Kırşehir'deki kutlama programı açıklandı. Kırşehir Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre etkinlikler saat 10:00'da Cacabey Meydanı'nda Valilik ve Kırşehir Belediyesi çelenginin sunumunun ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile start alacak. Saat 10.15'te Valilik Makamı'nda tebriklerin kabulü ile devam edecek olan resmi  program saat 10.40'da Valilik Binası önünde Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara ve Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nun yanı sıra törene katılanların ve halkın bayramını kutlaması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, mehteran gösterileri, şiirlerin okunması, Halk Oyunları gösterisi ve tören geçişi ile sürecek. saat 11.40'da Jandarma Gazinosu'nda kabul töreni gerçekleştirilecek ve saat 20.00'da Askerlik Şubesi Önünden başlayarak Cacabey Meydanı'nda sona erecek olar Fener Alayı düzenlenecek.

30 AĞUSTOS'UN ANLAM VE ÖNEMİ

                Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır. Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

"İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ"

                Büyük Taarruz'un zaferle sonuçlanmasının ardından Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, birliklere "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!" emrini verdi. 27 Ağustos'ta Afyonkarahisar, 30 Ağustos'ta Kütahya'nın kurtuluşunu 1 Eylül'de Gediz, 3 Eylül'de Emet ve Tavşanlı'nın kurtuluşları izledi, 9 Eylül'de İzmir'de Yunan ordusunu denize döken Türk ordusu, Mustafa Kemal Paşa'nın emrini büyük bir başarıyla yerine getirdi.          

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR