Mucur Gazetesi
HV
03 MART Pazar 12:23

Sağlıklı beslenme için internet sitesi

Sağlıklı beslenme için internet sitesi hazırlandı

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-08-2022 13:00
Sağlıklı beslenme için internet sitesi

                Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, sağlıklı beslenme için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan internet sitesi ile ilgili olarak bilgiler aktardı.

                Kırşehir Tarım ve Orman İL Müdürü Duran Seçen, konu ile ilgili olarak yaptığı bilgilendirmesinde; "TÜBİTAK KAMAG 1007 kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜBİTAK MAM ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında hazırlanan internet sitesi üzerinden Türkiye coğrafya sında üretilip tüketime sunulan, işlenmiş-işlenmemiş tarımsal ürünlere ait enerji değerleri ve besin öğelerine ulaşılabiliyor.

                Ülkemizin ilk gıda kompozisyon veri tabanı olan TürKomp, Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜBİTAK MAM ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Ulusal Gıda Kompozisyonunun Belirlenmesi ve Yaygın Sürekli Paylaşım Sisteminin Oluşturulması Projesi" kapsamında oluşturuldu. Ülkemiz coğrafyasında üretilen ve tüketilen, işlenmiş-işlenmemiş tarımsal ürünlere ait enerji değerleri ve besin öğelerini içeren TürKomp www.turkomp.gov.tr adresi üzerinden Türkçe ve İngilizce dillerinde  hizmet veriyor. TürKomp'ta; 14 gıda grubundan 645 gıda ve 100 gıda bileşenine ait 63.000 civarında enerji ve besin öğeleri verisi bulunuyor. TürKomp'un Özellikleri: Sistemde yer alan tüm verilerin tamamı analiz sonuçlarına dayalı, ulusal ve uluslararası standartlarda güvenilir verilerdir. Türkçe ve İngilizce olarak hizmet vermektedir. Tüm örneklem ve analizlerde geriye doğru izlenebilirlik sağlanmıştır. Gıdaya, bileşene ve beslenme şekline göre arama yapılabilmektedir. Gıdaları karşılaştırma özelliği ve Beslenme çantası uygulaması bulunmaktadır. Gıdaya Göre Arama: Aranılan gıda maddeleri, alfabetik listeden seçilerek ya da arama kutusuna yazılarak bulunduktan sonra enerji değerleri ve besin öğeleri verilerine ulaşılabilir. Bileşenlere göre arama: Aranılan gıda bileşeni alfabetik listeden seçilerek ya da arama kutusuna yazılarak bulunur. Açılan sayfada aranılan bileşenini içeren gıda maddeleri, içerdiği bileşen miktarına göre çoktan aza doğru sıralı olarak görüntülenmektedir. Beslenmeye Göre Arama: Bu uygulamada analiz sonuçlarına göre, Düşük enerjili gıdalar, az yağlı gıdalar, Yağsız gıdalar, Yüksek lifli gıdalar, Yüksek proteinli gıdalar , şeklinde sınıflandırılmış olan gıdalar arasından arama yapılmaktadır. Beslenme çantası: Bu uygulama seçilen birden fazla gıdanın toplam enerji değerleri ve besin öğelerine ulaşılmasına imkan vermektedir. Gıdaları karşılaştırma: Gıdaları karşılaştırma uygulaması seçilen iki gıda maddesinin, besin öğeleri ve enerji değerleri açısından kıyaslanabilmesine olanak vermektedir. Planlanan Çalışmalar: Yapılması planlanan yeni proje ile TürKomp'ta verisi bulunmayan bazı gıdaların veri tabanına eklenmesi Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı ihtiyaçları doğrultusunda yeni modüllerin eklenmesi Mobil uygulama gibi yeni uygulamaların geliştirilmesi gibi bazı güncellemelerle Türkomp'un daha fazla veriye ve özelliğe sahip bir hale getirilmesi planlanmaktadır. "

 

AdminAdmin

YORUMLAR