Mucur Gazetesi
HV
14 HAZİRAN Cuma 09:06

Aile diş hekimleri görev başında

Aile diş hekimleri görev başında

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-08-2022 14:29
Aile diş hekimleri görev başında

         Sağlık Bakanlığı tarafından koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yaygınlaştırılması kapsamında pilot il seçilen başta ilimiz Kırşehir olmak üzere 3 ilde “Aile Diş Hekimliği Uygulaması”na geçildi.

         Kırşehir Valisi H. Mete Buhara, bu kapsamda, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezini ziyaret ederek bilgi aldı ve uygulamaya ilişkin çalışmaları değerlendirdi. Aile Diş Hekimliği uygulaması ile erken çocukluk döneminde ağız sağlığı bilincinin oluşturulması hedefleniyor. Vücut sağlığının ağızda başladığı düşünülürse bu hedef daha sağlıklı nesiller yetiştirmek adına atılmış önemli bir adımdır.Bu uygulama sayesinde uzun vadede ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan merkez ve hastanelerdeki yoğunluk azalacak, ileri seviye tedavilerin oluşturduğu yüksek maliyetler de önlenecek. Uygulama ülkemiz geneline 2023 yılı içinde yaygınlaştırılacak.

         Aile Diş Hekimliği uygulaması ile İlimiz merkezinde ve ilçelerimizde bulunan 2-12 yaş grubundaki   çocuklarımızın muayenesi, koruyucu tedavileri, takipleri il ve ilçelerimizde görev yapan toplam 8 diş hekimimiz tarafından yapılacak. Konu ile ilgili olarak Kırşehir Valiliği'nden yapılan bilgilendirmede şu detaylar aktarıldı: " Ailelerimizin izlemesi gereken yol şu şekildedir: Aileler, aile diş hekimlerini e- Nabız uygulamasından öğrenebileceklerdir. MHRS sisteminden veya 182 no’lu randevu hattını arayarak randevu oluşturabileceklerdir. Randevu aldıkları tarih ve saatte bulundukları il veya ilçe merkezindeki sağlık tesisine başvuracaklardır. Bu aşamada il merkezimizde ağız ve diş sağlığı merkezinde, ilçelerde de toplum sağlığı merkezlerinde kurulan aile diş hekimliği polikliniklerinde çocuklarımız ilk muayeneye kabul edilecektir. Çocuklarımızın ve ailelerinin Aile Diş Hekimini ilk ziyaretlerinde; ilk muayene yapılacak, ağızdaki çürük diş sayısı, tedavi görmüş dişler, eksik dişler, çene yapısı bozuklukları sisteme kaydedilecek ve bu şekilde çocuklarımızın çürük risk analizi yapılmış olacaktır.Bu analiz çocukların ne sıklıkta diş hekimini ziyaret etmesi gerektiğini ortaya koyacaktır. Daha sonra geçtiğimiz yıllarda okullarda yapılmakta  olan çürük önleyici flor vernik tedavisi, çürüklerin başlama yeri olabilen çukurları örtme uygulaması, diş plaklarının temizlenmesi, beslenme  ve ağız temizliği eğitimleri yapılacak, gerekli durumlarda ileri tedavi için çocuk diş hekimliği kliniklerine yönlendirme yapılacaktır ve çocuklarımız risk analizine göre 3 veya 6 ay sonrasına takibi yapılmak üzere tekrar davet edilecektir. Bu şekilde çocukluk çağında başlayan bir hastalık olan diş çürükleri henüz oluşmadan önlem alınarak engellenebilecektir. Ülkemize ve İlimize hayırlı olmasını dileriz."

 

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR