Mucur Gazetesi
HV
20 HAZİRAN Perşembe 11:11

Acil Olgu Eğitimi düzenlendi

Acil Olgu Eğitimi düzenlendi

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-08-2022 14:08
Acil Olgu Eğitimi düzenlendi

         Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde 8-9 Ağustos tarihlerinde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu ve Sağlık Yöneticilerinin de katılımıyla İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görevli Hekim ve Acil Sağlık Hizmetleri Personeline yönelik Acil Olgu Eğitimi gerçekleşti.

         Olası acil vakalara müdahalelerinde yaşanan sıkıntıların önüne geçmek, kaliteli hizmet sunumunu daha fazla artırmak, olası hata risklerinin önüne geçmek amacıyla bebek, çocuk ve erişkin insan maketleriyle uygulamalı olarak Acil Tıp Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Sercan Eroğlu tarafından verilen eğitim müdürlüğümüz eğitim salonunda gerçekleşti. Eğitime çok sayıda Hekim ve Acil Sağlık Hizmetleri Personeli katılım sağlayarak bilgilerini tazelediler.

         Yapılan eğitimlerde şu bilgiler kaydedildi: " Acil Olgu Yönetimi Nedir: Acil sağlık hizmeti gereksinimi duyan hastanın tanısı, tedavisinin başlatılması ve taşınması amaçları doğrultusunda, bir ekip liderinin yönlendirmesi ve gözetiminde, sağlık ekiplerince, ekip çalışması anlayışı ile yürütülen hizmet bütünüdür.

         Acil Olgu Yönetimi Aşamaları: Komuta kontrol merkezi tarafından ön tanısı bildirilen olgu ile ilgili ön hazırlık  ile başlar, olay yerine ulaşıldığında olay yeri yönetimi ve gerekli ise triaj işlemlerinden sonra, acil tıbbi bakım gerektiren hasta ile karşılaşıldığında sürdürülür. Olgunun acil bakımın sürdürüleceği sağlık kuruluşuna devri ile tamamlanır. Ekip Lideri: Ekip lideri, ekip üyelerinin bir arada uyum içinde çalışmalarını gözetir ve gerekli durumlarda çalışmaları yönlendirir. Ekip üyelerini dinler, fikirlerini alır, Ekip üyelerinin kapasitelerini, yeteneklerini bilir, Ekip üyeleri arasında güven ve açıklık ortamı sağlar, Gerekirse danışman ve öğretici olur, Örnek davranışlar sergiler, Diğer ekip üyelerinin görevlerini bilir, gerekirse üstlenebilir, Acil olguyu bütüncül bir bakışla yönetir. Acil Olgu Yönetiminde Ön Hazırlık:  Acil bir olguyla karşılaşmadan önce olguya ilişkin Komuta Kontrol Merkezi’nden alınan bilgiler doğrultusunda ön hazırlık yapılmalıdır. Ön hazırlık; Olağan hazırlık, Olgu özeline ilişkin hazırlık biçiminde  yapılır. Olağan Hazırlık: Rutin hazırlıkları ve işlemleri kapsar (Zihinsel hazırlık, görev paylaşımı vb), Komuta Kontrol Merkezi tarafından görevlendirilen her olguda, tıbbi malzeme çantası, oksijen ekipmanı, defibrilatör, monitör ve aspiratör hazır ve kullanılabilir durumda acil sağlık ekibinin yanında bulundurulur. Olgu Özeline İlişkin Hazırlık: Acil olgunun özelliğine göre olay yerine ulaşmadan önce istasyonda ve ambulans hareket halindeyken hazırlıklar başlatılır (malzeme hazırlığı, ilaç hazırlığı vb).

 

AdminAdmin

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR