Advert
Advert

Cumhurbaşkanımız Mucur'a Geldi ve Türkiye'nin En Büyük Res'ini Açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enerji yatırımlarına çevreyi tahrip etmeden, çevreyi bozmadan devam edileceğini belirterek, "Çevrenin bize Allah'ın bir emaneti olduğu gerçeğini unutmadan bunu yapacağız. Ne çevreciliğin kalkınmamızı engellemek için bir silah gibi kullanılmasına izin vereceğiz ne de tabiatın felaketi pahasına bir kalkınmacılık anlayışına geçit vereceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanımız Mucur'a Geldi ve  Türkiye'nin En Büyük Res'ini Açtı
Cumhurbaşkanımız Mucur'a Geldi ve  Türkiye'nin En Büyük Res'ini Açtı Admin
Haberin galerisi için tıklayın!

   Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli açılışlara katılmak üzere ilimize teşrif ettiler.

   Programına Kırşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek başlayan Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Yesevi Camii’nde kılınan Cuma Namazının ardından Valiliğimizi ziyaret etti.

   Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki heyet, daha sonra Cacabey Meydanında düzenlenen Toplu Açılış Törenine katılarak halka hitap etti.

    Cumhurbaşkanımız, burada yaptığı konuşmada Ahiler Diyarı Kırşehir’de Ahi Evran-ı Veli’yi ve büyük sanatçı, gönül insanı ve Neşet Ertaş’ı rahmetle yâd ettiğini söyledi.

   Kırşehir’in yatırımlara doymadığını ve yapılan yatırımlarla şehircilikte yeni bir atılımın, yeni bir açılımın içerisinde olduğunu belirten  Cumhurbaşkanımız; “Bugün burada, 76 Trilyon TL turarındaki toplam 23 adet çok önemli hizmetin açılışını yapıyoruz. Kırşehir yatırımlara doymuyor. Doymamak da en doğal hakkıdır. Kırşehir’imize yapılan yatırımlar, şehircilikte bir farklılığı getiriyor. İçerisinde bulunduğumuz Anadolu toprakları ne Cacabey’e ne de Ahi Evran’a mahcup olmayacak. Yapımı devam eden Kültür Merkezi’nin de bitişiyle beraber, Kırşehir çok daha büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak. Mucur’da açılışını yapacağımız Rüzgâr Enerji Santralleri, 150 MW gücünde Kırşehir’imizin yenilenebilir enerjide gücüne güç katacak. Geycek Rüzgâr Enerji Santrali, ülkemizin bu konuda en büyük santrali oluyor. 285 Milyon Dolarlık yatırım bedeliyle Mucur ilçemizin en büyük eseri olacak. Santral, yılda yaklaşık 400 milyon KW saat elektrik elde ederek 150 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.” dedi.

   Konuşmasının devamında Neşet Ertaş’ın “Aşkınan çalışan yorulmaz.” sözünü hatırlatan Sayın Cumhurbaşkanımız, “Merhum Neşet Ertaş’ın bu sözüyle hareket ederek, aşkla inançla çalışıyoruz. Biz, Ahi Evranı Veli’nin duasını almış ve Ahilik ruhunu anlamış bir şekilde, Ahilik felsefesini anlamış bir biçimde onun çizdiği istikamette yürüyen bir milletiz. Burada siz Kırşehirlilerin enerjisini aldım. Böylesine güzel ve şirin bir şehre geldim, yine geleceğim. Türkiye’yi büyütmek için, kalkındırmak için, ülkemizi dünyanın en güçlü ülkeleri arasına yükseltmek için gayret gösteriyoruz. Bunun için her türlü emeği ortaya koyup ter dökeceğiz. Türkiye, büyük bir devlet olma yolunda son derece sağlam adımlarla geleceğe ilerliyor. Türk Milleti olarak, paylaşmanın eksiltmediğini tam aksine çoğalttığını, bereketlendirdiğini bilen ve buna inanan insanlarız.” şeklinde konuştu.

   Türkiye'nin En Büyük Res'i İlçemizde Açıldı

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enerji yatırımlarına çevreyi tahrip etmeden, çevreyi bozmadan devam edileceğini belirterek, "Çevrenin bize Allah'ın bir emaneti olduğu gerçeğini unutmadan bunu yapacağız. Ne çevreciliğin kalkınmamızı engellemek için bir silah gibi kullanılmasına izin vereceğiz ne de tabiatın felaketi pahasına bir kalkınmacılık anlayışına geçit vereceğiz" dedi.

   Erdoğan, Polat Enerji tarafından Kırşehir'in Mucur ilçesi Geycek mevkisinde yapımı tamamlanan Geycek Rüzgar Enerji Santrali (RES) açılış töreninde, santralin Mucur'a, Kırşehir'e, Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.

   Geycek RES'in, 285 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirildiğini, 150 megawatlık gücüyle Türkiye'nin en büyük enerji santrallerinden biri olacağını belirterek, bu yatırımı Mucur'a ve Türkiye'ye kazandıran Polat Holding'e teşekkür etti.

-"Her enerji tesisi bizim için altın kıymetinde"

   Türkiye büyüdükçe, üretimi artıkça, refah seviyesi yükseldikçe enerji talebi ve enerjiye yatırım ihtiyacının arttığına işaret eden Erdoğan, bir ülkenin refah düzeyinin enerji tüketimiyle ilişkili olduğunu, Türkiye'nin de 12 yılda enerji tüketiminin 2 kat arttığını, 2023'te de bu ihtiyacın bugüne göre 2 kat daha artma eğiliminde bulunduğunu söyledi.

   Türkiye'nin 120 milyar dolarlık yeni enerji yatırımına ihtiyaç duyduğunu ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmanın hem stratejik hem de cari açığın azaltılması bakımından hayati önem taşıdığını ifade eden Erdoğan, "Hangi kaynağa dayanırsa dayansın devreye giren her enerji tesisi bizim için altın kıymetinde" dedi.

-"Sıra Türkiye'ye gelince herkesin çevrecilik damarı kabarıyor"

   Erdoğan, doğalgaz ve petrol yerine mümkün olduğu kadar kömüre dayalı termik santraller, HES, rüzgar, güneş ve jeotermal kaynakları ikame etmenin çabası içerisinde bulunduklarını belirterek, şöyle devam etti:

   "Siz bakmayın Batı'daki çevreci akımların sürekli kömürü, nükleer enerjiyi kötülediklerine. Bugün Almanya, Amerika gibi gelişmiş ülkelerin tamamında birinci sıradaki enerji kaynağının hala kömür olduğunu görürsünüz. Aynı şekilde nükleer enerjiyi en çok kullanan ülkeler de yine gelişmiş ülkelerdir. Çin'de neredeyse her hafta yeni bir kömür santrali devreye alınıyor. Sıra Türkiye'ye gelince herkesin çevrecilik damarı kabarıyor. Aslında burada dert, çevrecilik hassasiyeti sergilemek değil Türkiye'nin gelişmesini, büyümesini, kalkınmasını engellemek. Açık söylüyorum, en büyük çevreci biziz. Son 12 yılda bu alanda ortaya konan performansı hiçbir dönemde, hiçbir iktidar ortaya koyamamıştır. Şu anda ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynaklarının tamamını seferber etmiş durumdayız. Bizden önce böyle bir şey yok denecek noktada. Örneğin RES'lerle Türkiye adeta bizim dönemde tanıştı, ondan önce böyle bir şey yok ve hızla artarak devam ediyor.

   Türkiye'nin hedeflediğimiz şekilde büyümesini sadece bu kaynaklarla gerçekleştirmesi de mümkün değil. Onun için bunların yanında kömürü de kullanacağız, nükleer enerjiyi de kullanacağız. Onun için hem Kuzey'de hem Güney'de, biliyorsunuz Sinop ve Akkuyu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

   Elbette tahrip etmeden, çevreyi bozmadan, çevrenin bize Allah'ın bir emaneti olduğu gerçeğini unutmadan bunu yapacağız. Ne çevreciliğin kalkınmamızı engellemek için bir silah gibi kullanılmasına izin vereceğiz ne de tabiatın felaketi pahasına bir kalkınmacılık anlayışına geçit vereceğiz."

-"12 yılda 3,5 milyar ağaç ve fidan"

   Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 12 senede Türkiye genelinde 3,5 milyar ağaç ve fidan dikildiğini, bunların yaklaşık 600 milyonunun yetişmiş ağaç olduğunu anlatarak, süratle ağaç ve fidan dikimine devam edileceğini, dengeli sürdürülebilir bir kalkınma anlayışıyla Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırmakta kararlı olduklarını vurguladı.

   Her alanda olduğu gibi enerji yatırımlarında da özel sektöre öncelik verdiklerine dikkat çeken Erdoğan, özel sektörün kurulu enerji gücündeki payının, 12 yıl önce yüzde 32 iken, bugün yüzde 72'ye ulaştığını, bunun artarak süreceğini kaydetti.

   Özel sektörü enerji alanında yatırım yapmaya teşvik ettiklerini, edeceklerini, yenilenebilir enerji yatırımları i çin özendirici tesisler verdiklerini dile getiren Erdoğan, açılışı yapılan Geycek RES'in yenilenebilir enerji yatırımları konusunda önemli ve örnek bir tesis olduğunu söyledi.

   Geçmişte büyüklerin dereler için "Su akar, Türk bakar" dediklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi ne yapıyoruz? Şimdi 'Su akar, Türk yapar' diyoruz. Bir taraftan barajlar bir taraftan HES'lerle hem enerji üretimimizi artırıyoruz, bunun yanında içme suyu, kullanma suyu üretiyoruz. Aksi takdirde durumumuz çok büyük bir felaket olabilirdi. 20 milyon ağaca tekamül eden emisyon azaltımıyla çevre dostu bir tesis olan şu andaki santralin üreteceği enerji sayesinde doğalgaz faturamızdan yılda 40 milyon lira, eski rakamla 40 trilyon lira tasarruf edeceğiz. Bu tesisle jeotermal kaynaklar bakımından zaten zengin olan Kırşehir'in esen rüzgarı da ekonomimize kazandırılmış oluyor" diye konuştu.

-"Bu RES'lerle bir çevrecilik dersi veriyoruz"

   Cumhurbaşkanı Erdoğan, rüzgar enerji tribünlerinin dağlara ayrı bir güzellik, hava kattığını, farklı bir mimari estetik kazandırdığını, 30 yıl önce yurtdışında bunları gördüklerinde "Acaba bunlar nedir? Bizim ülkemizde neden yok" diye baktıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

 

   "Bizim ülkedeki siyasi mantalite bu işe çok uzaktı, dertli değillerdi, araştırma yoktu. Bizi evde kömürün kokusuna, külüne vesairine mahkum etmişlerdi. Analarımız, babalarımız neler çekti, ama biz geldik, siyasi hayatımın en etkin dönemlerinde İstanbul gibi bir yerde doğalgazı tüm çevresine yaydım. Türkiye’mizde şu anda doğalgazın gitmediği il sayısı artık 8-9 tane kaldı, bunun dışında her yer doğalgazı gördü. Bizim insanca yaşamak hakkımız değil mi? 780 bin kilometrekarelik vatan toprakları üzerinde bunu sağlamak siyasilerin görevidir. Bu RES'lerle de inanıyorum ki yenilenebilir enerjiden bir çevrecilik dersini veriyoruz."

mucur gazetesi mucur haber mucur haberleri mucur son dakika mucur recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Seyfe Gölü'nde Su Seviyesi Yağışlardan Sonra Arttı
Seyfe Gölü'nde Su Seviyesi Yağışlardan Sonra Arttı
AK Parti Kırşehir İl Kadın Kollarında Meryem Düğer İle Devam Edildi
AK Parti Kırşehir İl Kadın Kollarında Meryem Düğer İle Devam Edildi