Advert
Advert

Adayların Listesi İçin Son Gün Yarın

7 Haziran’da gerçekleşecek olan milletvekili genel seçimlerine ilişkin olarak Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilan edilen seçim takvimi işlemeye devam ediyo

Adayların Listesi İçin Son Gün Yarın
Adayların Listesi İçin Son Gün Yarın Admin

   7 Haziran’da gerçekleşecek olan milletvekili genel seçimlerine ilişkin olarak Yüksek Seçim  Kurulu tarafından ilan edilen seçim takvimi işlemeye devam ediyor.  7 Nisan’da  siyasi partiler  kesin aday listelerini YSK’ya bildirecek. Bundan dolayı seçime katılacak tüm partilerde yoğun bir çalışma var. Partiler listelere son şeklini vermek adına  çalışmaları sürdürürken, aday adayları da  açıklanacak olan listeyi merakla bekliyor.

   Buna göre seçim takviminin bundan sonraki evreleri şöyle işleyecek.

SEÇİM TAKVİMİ:

   7 Nisan: Siyasi partilerin genel merkezlerinin, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini, YSK'ya alındı belgesi karşılığında DVD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00'ye kadar verecek. Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına başvurularda son gün. 8 Nisan: Yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütüklerinin kesinleştirilecek.

   15 Nisan: Milletvekili geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete'de yayınlanacak. Geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve YSK'ya yapılacak itirazlar başlayacak ve incelenecek.

   16 Nisan: Geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü.

   19 Nisan: Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yönelik itirazların YSK tarafından karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK'ya bildirmesinin son günü.

   21 Nisan: Birleşik oy pusulasında yer alacak bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere saat 11:00'de kura çekilecek.

   24 Nisan: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

   8 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak. 23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.

   28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

   31 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları start alacak. Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. 1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek. 6 Haziran: Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek.

 

   7 Haziran: Oy verme günü.

mucur haber mucur haberleri kırşehir aday aday
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen ve Yönetici Yetiştirme Politikaları Konferansı Düzenlendi
Öğretmen ve Yönetici Yetiştirme Politikaları Konferansı Düzenlendi
 Seyfe Gölü'nde Su Seviyesi Yağışlardan Sonra Arttı
Seyfe Gölü'nde Su Seviyesi Yağışlardan Sonra Arttı